Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8548 miejsce

Koniec mody na emo?

Grzywka zasłaniająca twarz, koniecznie czarna, piercing na twarzy i ostry makijaż. Oto znaki rozpoznawcze subkultury, nazwanej "emo" od angielskiego słowa "emotional", czyli "emocjonalny". Ale czy moda już przeminęła?

Długa grzywka, koniecznie czarna to znak rozpoznawczy każdego emo. / Fot. Anna JagiełaEmo, jest to subkultura, opierająca się na specyficznej muzyce. Dynamiczny wzrost członków tej subkultury pojawił się wraz z wydaniem nowych albumów zespołów takich jak Fall out Boy, czy 30 Seconds to Mars. Każdy nastolatek kochający się w takiej muzyce, chciał naśladować styl Pete'a, czyi krótko mówiąc zostać emo.

W sklepach bardzo szybko pojawiło się mnóstwo gadżetów, które mogliby nosić fani tych zespołów. Nikogo nie dziwił już widok kapelusza w czaszki, czy czarnych rurek. Styl emo stał się bardzo popularny.

Jednak w ostatnim czasie o emo już nie jest głośno. Nie piszą o nich w gazetach, nie pokazują w telewizji, a co najważniejsze, trudno jest zobaczyć takiego emo na ulicy. - To był tylko szpan. Fajnie było być na topie - mówi Marcin z Katowic, który ściął już grzywkę i pozbył się swoich potarganych rurek. Podobnego zdania jest uczennica jednego z sosnowieckich liceów, Katarzyna - Oni po prostu chcieli, żeby zwrócić na siebie uwagę. To takie same pustaki, jak plastik, tyle że trzymają pozory subkultury.

Wszyscy tak zwani emo byli obiektem licznych żartów, ze względu na swoją ideologię. Jednakże większość z nich po prostu podążała za modą, nie mając zielonego pojęcia o wartościach przekazywanych w muzyce emo w latach 80. Nie chodziło wtedy o samookaleczenia, aby być zauważalnym, być na topie, ale umiejętność wrażliwego postrzegania świata poprzez muzykę.

Co jednak się stało, że emo przestało być modne? Każda moda przemija, a stylizowanie się na małego emo, niewątpliwie modą było. Ze sklepów znikają więc ostatnie trampki w czaszki i czarne rurki, a w ich miejsce pojawiają się nowe ubrania, które być może zapoczątkują nową modę na...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.10.2008 02:52

Rzeczywiście u nas słabo to się przyjęło i szybko znikło ( na szczęście). Na przykład na w Wilnie w Maju chodziło tego pełno - tam chyba nadal jest to popularne. Oczywiście siedzenie w Galeriach Handlowych to ich jedyna rozrywka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie moge się z tym zgodzić. Takich strikta "emo" z piercingiem na twarzy i ostrym makijażem w Polsce było bardzo mało (i wcale teraz nie jest mniej). A fryzura w stylu: "czarna grzywka zasłaniająca twarz" jest fryzurą jak każda inna i w niczym nie świadczy o tym, że osoby posiadające taką fruzurę są "emo", czy chociażby słuchają gatunku muzycznego jakim jest "emotional rock", czy "emo core".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Artykuł jest powierzchowny. Wcale nie zapomniałam o zespołach emo z lat 80, celowo je pominęłam, bo emo ulegający modzie, nigdy nawet o nich nie słyszeli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://z.about.com/d/manga/1/0/0/V/-/-/AX08_GLolita_500.jpg :) OMG!

Komentarz został ukrytyrozwiń

emo mają też swoje plusy. gdyby nie oni, to kto usłyszałby o tych pięknych zespołach z lat 70/80?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, odpowiadając na tytuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

emo korzystało (korzysta) z mody punkowej i ska, ale poza wyglądem nie mają nic do powiedzenia... autorka zapomniała o najbardziej znanych zespołach emo, poza tym tekst trochę powierzchowny i za mało analizujący, dzieciaki emo, jak wiele innych (również naśladowczynie Dody, czy Joli) - żeby sięwyrózniać robią się takei same... co to za wyróżnainie się, jeśli chodzi tysiące nieodróżniających sie od siebie, jednokowo umundurowanych dzieciaków...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2008 08:31

i oby nie na Gothic LolitaS (w Japonii podobnież na topie:))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2008 08:15

...oby nie na "Pokemony", czytałem tekst o nowej subkulturze w Ameryce Południowej, totalna degradacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.