Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7293 miejsce

Koniec nękania w internecie? Dotkliwe kary dla cyberprzestępców

Cyberprzestępcy od 5 czerwca powinni mieć się na baczności. Tego dnia wchodzą w życie nowe przepisy w kodeksie karnym o wykorzystywaniu internetu do cyberprzemocy. Przestępcy może grozić nawet do 10 lat więzienia.

Od 5 czerwca cyberprzestępcy nie będą czuli się bezpiecznie / Fot. Grażyna WosińskaTeraz nie ma w kodeksie karnym przepisów jednoznacznie dotyczących cyberprzemocy. Zdaniem nadkomisarz Anny Fic, rzecznika prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie, nie pozwalało to dobrze chronić internautów. - Największą bolączką przy zwalczaniu cyberprzestępczości, a szczególnie cyberprzemocy była niedostateczna ochrona wizerunku oraz tożsamości internautów – wyjaśnia Anna Fic. - Było bardzo dużo przypadków, gdzie sprawca wykorzystując dostępne w sieci zdjęcia ofiary oraz jej dane osobowe zakładał np. fałszywy profil w portalu społecznościowym i działał na jej szkodę.

Policjanci chwalą nowe prawo


Za takie zachowanie od 5 czerwca grozić będzie kara pozbawienia wolności. - Nawet do lat trzech - mówi nadkom. Fic. - Ta sama kara będzie groziłą osobie, która będzie uporczywie nękała inną osobę i wzbudzi w niej poczucie zagrożenia lub naruszy prywatność. Jeżeli następstwem tych zachowań będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, to sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Policjanci są zadowoleni z nowych przepisów. - Wprowadzenie nowego przestępstwa do kodeksu karnego znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa internautów - przekonuje Anna Fic. - Zagrożeni powinni poczuć się cyberprzestępcy, których poczynania dotychczas nie były ujmowane w zarzut ze względu na brak przepisów. Teraz to się zmieni. Policjanci cieszą się, że będą mogli skuteczniej pomagać pokrzywdzonym internautom.

Byłeś w pobliżu? Masz zdjęcia? Prześlij do Wiadomości24!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 08.06.2011 10:07

Ja mam zhakowany komputer.Niestety lubelska policja nie jest zbyt kompetentna w rozwiazywaniu tego typu spraw.Myslałam o wynajeciu prywatnej firmy detektywistycznej zajmujacej sie sprawami o stalking i przestepstwami w sieci.Chcialabym pozbyc sie hakera który mne i moją naszą rodzinę.Napiszcie gdzie mogę sie zwrócic w tej sprawie.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Incognito jest do czasu...
Można dojść do takiej osoby, wcześniej lub później. Internet pozornie pozwala się ukryć.
Jak się raz wejdzie to się pozostanie.

Też popieram zmiany prawne w tym zakresie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile rozumiem nowelizację, zmiany dotyczą wprowadzenia pojęcia tzw. stalkingu (nękania), zaś oddziaływanie tych zmian na sferę prawa internetowego jest jedynie pochodną. Generalnie zmiany te popieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 02.06.2011 07:59

@Internauta
Tych Incognito też będą karali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Internauta
  • Internauta
  • 01.06.2011 18:04

Skoro polscy internauci nie boją się boskiej kary muszą się bać ziemskiej. Szkoda, że dotyczy to tylko zwykkłych internautów, a nie firm zajmujących się opluwaniem na zamówienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.