Facebook Google+ Twitter

Koniec niemieckich kopalń to szansa dla naszego górnictwa

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-02-06 11:12

Wkrótce w Niemczech nie będzie ani jednej czynnej kopalni węgla kamiennego – w 2018 roku ma zostać zamknięta ostatnia z nich. To duża szansa dla polskiego górnictwa. Już obecnie ponad połowa potrzebnego Niemcom węgla sprowadzana jest z zagranicy, a największym dostawcą jest Polska.

Barką do Berlina

Dostarczanie węgla ze Śląska do Niemiec ma długą tradycję – w tym celu wykorzystywano m.in. Odrę i liczne kanały, jak Odra-Szprewa i Odra-Hawela. Niestety, zaniedbania powstałe w latach powojennych doprowadziły do przerwania regularnej żeglugi na Odrze. Kłopoty ze spławnością Odry uniemożliwiają realizację regularnych kursów bezpośrednio ze Śląska do Niemiec, a tą drogą wędrował węgiel np. dla elektrowni Berlina. – Teraz Odra jest żeglowna w sezonie nawigacyjnym tylko od Koźla do Brzegu Dolnego, czyli na odcinku, gdzie funkcjonują śluzy i jazy – powiedział Ryszard Popek z Odratrans SA z Wrocławia. – Druga część Odry, od Brzegu do Szczecina, nie jest niestety uregulowana. Odpowiednie dla żeglugi stany wód występują tam tylko na wiosnę i jesienią.

Fot. Arkadiusz Gola/Dziennik ZachodniTo bardzo poważny problem dla naszego górnictwa, które od lat nie może sobie poradzić z ogromnymi kosztami transportu. Wysokie koszty przewozów kolejowych i drogowych wpływają znacząco na ceny węgla – i dlatego nasze firmy rezygnują z eksportu, choć pojawiają się tutaj spore możliwości. Z naszych informacji wynika, że m.in. w rejonie Berlina będzie w najbliższym czasie budowana elektrownia o zapotrzebowaniu rocznym około 3 mln ton węgla, z czego co najmniej 1 mln ton ma pochodzić z Polski. Jednak jednym z ważnych warunków postawionych dostawcom jest dostarczanie węgla drogą wodną.

Miliony na inwestycje

Ogromnym wyzwaniem stojącym przed polskimi kopalniami są też potrzeby inwestycyjne. Tylko Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) potrzebuje ok. 3,5 mld zł, żeby dotrzeć do nowych pól wydobywczych. Jakimi sumami obraca się w górnictwie nawet przy nienajwiększych kontraktach pokazuje niedawna umowa Kompanii Węglowej ze spółką Fazos SA na zakup 132 fabrycznie nowych sekcji obudowy zmechanizowanej do kopalni "Ziemowit" - w tym przypadku wartość kontraktu wynosi 26,48 mln zł. Stanisław Gajos, prezes Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego podkreśla jednak, że inwestycje w kopalniach są konieczne. – Elektrownie muszą znacznie ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska substancji – powiedział w rozmowie z DZ prezes KHW. – A to oznacza nie tylko konieczność stosowania nowoczesnych technologii spalania węgla, ale i stawia wyższe wymagania wobec dostawców paliwa. Dlatego chcemy dać elektrowniom węgiel z niską zawartością siarki oraz innych szkodliwych składników. Na szczęście holding taki węgiel ma. Jednak żeby dostać się do tych cennych pokładów, potrzebne są wspomniane inwestycje.

Zaczęli przyjmować nowych

Zdaniem profesora Andrzeja Karbownika, byłego wiceministra gospodarki odpowiedzialnego za górnictwo, bardzo ważna jest też odpowiednia strategia dla wszystkich spółek węglowych. W tym duchu przeprowadzane są właśnie zmiany w Kompanii Węglowej – gdzie w miejsce samodzielnych kopalń powstały centra wydobywcze. – Do tej pory dyrekcje kopalń z reguły zajmowały niezależne stanowiska w różnorodnych kwestiach, a godzenie tych stanowisk absorbowało czas jak i wysiłki, nie przysparzając sukcesu firmie – wyjaśnia Grzegorz Pawłaszek, prezes kompanii.

Nowa strategia i nowe inwestycje mogą doprowadzić do rozwoju kopalń i stworzenia nowych miejsc pracy. Już w tym roku śląskie kopalnie chcą zatrudnić prawie 4,5 tysiąca nowych pracowników. Najwięcej – ok. 1,7 tys. osób - przyjmie holding. JSW planuje przyjąć ponad 1,5 tys. osób. Kompania, która w minionych latach nie przyjmowała do pracy więcej niż 100-160 nowych pracowników, w tym roku chce zatrudnić ponad 1 tys. osób.

Mariusz Urbanke

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Koniec niemeckich kopalń, to powinien być wzór, a nie szansa dla polskiego górnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.