Facebook Google+ Twitter

Koniec obowiązku meldunkowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-25 19:46

Od 2009 roku może być zlikwidowany obowiązek meldunkowy. MSWiA określiła harmonogram prac nad nowelizacją odpowiednich przepisów. Pakiet zmian prawnych w tej sprawie ma trafić do Sejmu po wakacjach. Obecnie trwają dyskusje nad szczegółami zniesienia zameldowania.

W miejsce meldunku pojawiłaby się informacja o miejscu zamieszkania. MSWiA chce wprowadzić obowiązek przesyłania informacji o zmianie miejsca zamieszkania, ale powiadomienie miałoby być uproszczone, składane jedynie w gminie nowego zamieszkania. Ministerstwo chce dać możliwość załatwienia tych formalności przez internet, ale wymagałoby to posiadanie podpisu elektronicznego.

Informacje o miejscu zamieszkania zniknęłyby z dokumentów takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy. Dzięki temu Polacy zaoszczędziliby czas i pieniądze na kolejne wymiany tych dokumentów. Dyskusyjne wciąż jest, czy do potwierdzenia zamieszkania wymagana byłaby zgoda właściciela domu lub mieszkania.

Zniesienie meldunku popiera już Rzecznik Praw Obywatelskich, który jest przeciwny dyskryminacji bezdomnych w stosunku do osób zameldowanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Dyskusyjne wciąż jest, czy do potwierdzenia zamieszkania wymagana byłaby zgoda właściciela domu lub mieszkania." - a nad czym tu się zastanawiać? Albo zgoda właściciela lub okazanie dokumentu poświadczającego moje prawo do lokalu (jeśli kupiłam mieszkanie, ew. wynajęłam od kogoś). Inaczej ktoś gotów podać w informacji o zamieszkaniu dowolny adres w Polsce.... np. Pałac Prezydencki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.