Facebook Google+ Twitter

Koniec ostrej zimy?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-14 10:00

Myślę sobie, że jednak zima nie ma żadnych szans... Tym niemniej na ten tydzień: "Rusz się Zenek, śnieg na dworze/ Zenek wstań, bo ci przyłożę..." ;), czyli cotygodniowo o pogodzie na Mazurach i Mazowszu.

Dla strefy umiarkowanej w porze zimowej charakterystyczna jest wyraźna zachodnia cyrkulacja o charakterze globalnym. Jest charakterystyczna, ale nie tej zimy. Powietrze wywija nad Europą przedziwne zawijasy, wędruje z południa na północ lub odwrotnie i zdarza się, że płynie wręcz ze wschodu na zachód. Właśnie taka porcja mroźnego powietrza przetoczyła się niczym walec przez całą Europę, sięgając Masywu Centralnego i Zatoki Liońskiej na Morzu Śródziemnym. Tam, po wymieszaniu się z ciepłym morskim powietrzem zainicjowało znaczne opady we Włoszech i na Bałkanach, nie oszczędzając północnych wybrzeży Afryki. Tymczasem termometry na południowo-wschodnim wybrzeżu Grenlandii wskazywały od +2 do -2C. Sięgnęło tam bowiem powietrze pochodzące aż ze strefy zwrotnikowej. Kompletne zamieszanie. Ciepłe powietrze nad Grenlandię skierował potężny wyż stacjonujący nad środkowym Atlantykiem, który śmiało sięgał aż poza Islandię.

Nam dawał w kość Wyż Rosyjski, który jednak słabnie i wycofuje się do swojego matecznika. W jego miejsce, pomiędzy niego i Wyż Atlantycki, coraz śmielej wciska się ośrodek niskiego ciśnienia, który odłączył się od niżu znad Morza Barentsa. W nadchodzącym tygodniu niż ten będzie przemieszczał się na południe i południowy-wschód przez Bałtyk, Polskę i Ukrainę – nad Morze Czarne i dalej – nad Turcję. W sobotę i niedzielę jego kolega zacznie kolejny epizod z opadami śniegu. Zakończy się ponad trzytygodniowy okres pięknej, słonecznej pogody. Pojawią się opady śniegu. Nie będą bardzo duże, bo niż z północy nie niesie wielkich ilości pary wodnej, ale na 10-15 cm śniegu na pojezierzach i Mazowszu, możemy liczyć.

Wyraźnie się ociepli. W nocy zarówno na Mazurach, jak i na Mazowszu, temperatura nie będzie spadać poniżej -10C. Od poniedziałku do piątku utrzyma się w przedziale -5-9C. W sobotę i niedzielę dalszy wzrost temperatury w nocy do -1-2C. W dzień wręcz ciepło. Za wyjątkiem wtorku (od -3C do -5C) i czwartku ( od -5C do -7C), temperatura od 0C do -2C. W niedzielę możemy spodziewać się odwilży, zarówno na Mazurach, jak i na Mazowszu możliwe +1C. Przez cały tydzień możliwe są opady śniegu. Szczególnie silne powinny być w środę i czwartek, oraz w sobotę i niedzielę. Wiatr wyjątkowo zmienny (to ten przemieszczający się niż!), w poniedziałek i wtorek – słaby, zachodni i południowo-zachodni, w środę umiarkowany i dość silny – zachodni do północno-zachodniego, w czwartek umiarkowany, północny, w piątek i sobotę słaby – południowy do zachodniego. W niedzielę dość silny (zawieje i zamiecie!) - południowy.

Następny tydzień powinien kontynuować łagodną zimę, z nieco silniejszym wiatrem i częstszymi przelotnymi opadami śniegu. Powrotu mrozów kontynentalnych na razie nie widać, a przecież Słońce już jest dosyć wysoko i powoli zima nie będzie miała większych szans...

(Bohdan Mierzwiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.