Facebook Google+ Twitter

Koniec pierwszego Festiwalu Młodej Kultury '80+"Life's Good"

W niedzielę, 18 maja, zakończył się Festiwal Młodej Kultury '80+ "Life's Good". Kolejna edycja festiwalu być może za rok.

logo festiwalu / Fot. organizatorzy festiwaluPierwsza edycja Festiwalu Młodej Kultury '80+ "Life's Good" odbyła się w stolicy w dniach 8-18 maja. Została zorganizowana przez Stowarzyszenie Nowa MINA Kultury oraz Studenckie Koło Krytyki Medialnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zamysł projektu stworzyła Anna Maria Żurek, studentka piątego roku filologii polskiej i kulturoznawstwa na Wydziale Polonistyki UW. Z zamiłowania animatorka kultury. Festiwal miał na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności nowego ujęcia sztuki i kultury, zaproponowanego przez twórców urodzonych w latach osiemdziesiątych. To właśnie to pokolenie oraz tworzona przez nich sztuka, literatura, muzyka, teatr, film, fashion i design, stały się punktem centralnym festiwalu. A efekty ich pracy nie pozostawiają nikogo obojętnym. U jednych budzą pozytywne emocję, u drugich wywołują sprzeciw i niechęć. Ważniejsze jest jednak to, żeby uświadomić sobie, jaką rolę odgrywają młodzi ludzie w środowiskach wielkomiejskich i w ogólnopolskiej kulturze. Młode pokolenie twórców proponuje odbiorcom alternatywę wobec ogólnie znanych trendów i zjawisk w sztuce. Estetykę różną od tej prezentowanej przez stację telewizyjną TVP Kultura czy Polskie Radio.

Alternatywa w sztuce
Dlatego tak ważne jest pokazywanie dorobku młodych ludzi i ułatwianie im dotarcia do szerszych mas odbiorców. Jak powiedział Krzysztof Zanussi, gość Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie:

"Rozgłos nie idzie w parze z chwałą, a podstawą tworzenia jest bezinteresowność. Sztuka nie ma wychowywać. Tym zajmują się rodzina i szkoła. W sztuce wychowawca i wychowywany stoją na równi, dzielą się swoimi autentycznymi przeżyciami. Sztuka nie służy wbijaniu niepodważalnych i potwierdzonych prawd, ani pouczaniu, co się w świecie sprawdza, a co nie. Jeżeli przekaże się komuś swoją prawdę, to jak w lustrze odbije się ona w drugim człowieku i pobudzi go do działania, do szukania własnej prawdy" (źródło: esej "Kultura reklamy a esencja sztuki" Marta Koczkodaj http://www.culturis.art.pl/663 ).

W świecie XXI wieku jest na nie oczywiście miejsce, i to zaszczytne, na "niepodważalne i potwierdzone prawdy" ale znaleźć się też powinno na alternatywne wobec niej motywy i zjawiska. Po to właśnie jest Festiwal Młodej Kultury '80+ "Life's Good".

- Dzięki przychylności artystów mamy już mnóstwo nowych pomysłów na przyszłoroczną edycję, to naprawdę niesamowite jak taka idea gromadzi ludzi. Mamy również nadzieję, że podczas następnej edycji festiwalu nasi obecni sponsorzy, będą również z nami współpracować - mówi Anna Maria Żurek, koordynator Festiwalu.

Działo się
Tegoroczny Festiwal Młodej Kultury '80+ "Life's Good" obfitował w różne ciekawe wydarzenia. Można było m.in. zobaczyć starcie stylistów i fryzjerów ("Metamorfoza"), posłuchać połączenia poezji i dźwięków muzyki house ("Elektroliryka") czy zabawić się na jednej z wielu imprez. Zorganizowano wiele wystaw i pokazów. Wystawiono nowatorskie spektakle teatralne. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych i teatralnych. Żeby zobaczyć wszystko, co mieli do pokazania organizatorzy i artyści, trzeba było poświęcić na to całe 10 dni. Niektórym się to udało, inni mieli trudny wybór. Dla każdego, niezależnie od zainteresowań i pasji, znalazło się coś ciekawego.

Sponsorem strategicznym festiwalu była firma LG Mobile, patronem honorowym - Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Już same te nazwiska i instytucje wskazują na wysoką jakość tego przedsięwzięcia i pozwalają przypuszczać, że na pierwszej jego edycji się nie skończy. Oby, bowiem artystów przybywa z każdym rokiem, ich osiągnięć również. Warto się tym interesować, warto śledzić ich dorobek i poczynania.

Pozostałe relacje i fotoreportaże z wydarzeń Festiwalu Młodej Kultury '80+ "Life's Good" Fotoreportaż z Festiwalu Młodej Kultury '80+ "Life 's Good" Co dzieje się na festiwalu '80+ "Life's Good" Festiwal młodej kultury w obiektywie Festiwal młodej kultury - dzień pierwszy i drugi Jak było, czyli po pierwszym dniu festiwalu młodej kultury Dziś pierwszy dzień Festiwalu Młodej Kultury Ogólnopolski festiwal młodej kultury w Warszawie już w maju

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.