Facebook Google+ Twitter

Koniec plastikowej torby?

Francja wprowadza zakaz wydawania plastikowych toreb w supermarketach, wychodząc tym samym naprzeciw narastającej inwazji plastikowych śmieci. Od dziś robimy zakupy z tradycyjną siatką lub kupujemy ekologiczną reklamówkę z ... kukurydzy.

niesmiertelna torba z plastiku/Fot.Paulina Plizga

Robiąc zakupy chyba nikt nie zastanawia się nad ilością śmieci, jakie w rezultacie wygenerują plastikowe siatki. Mimo iż opakowanie produktów wydaje się być niezbędne, materiały, z jakich są wykonane, na dłuższą metę mogą stać się powodem klęski ekologicznej. Polietylen to substancja ropopochodna, z której wyprodukowane są wszelkiego rodzaju przezroczyste folie, pudełka i inne opakowania spożywcze, ale przede wszystkim bezpłatne torby rozdawane klientom przy kasie, czyli tzw. reklamówki.
Dwadzieścia minut po zapakowaniu zakupów do bagażnika, zawiezienia do domu i rozpakowania, plastikowe woreczki kończą życie w koszu na śmieci. Nic bardziej błędnego. Polietylen jest prawie nieśmiertelny – rozkłada się dopiero po 400 latach! Wyobraźmy sobie drzewa pokryte furgoczącymi strzępami kolorowych woreczków albo łąkę, po której wiatr przegania stado nadmuchanych reklamówek czy morze wyrzucające na brzeg ławicę "plastikowej fauny i flory". To nie jest najnowszy happening zwariowanego artysty - to rzeczywistość. Niedawno mieszkańcy podmarsylskiej gminy obudzili się w takim plastikowym ogrodzie. Ich oczom ukazał się kosmiczny pejzaż. Setki tysięcy plastikowych worków zaczepionych w konarach drzew nadmuchiwanych przez porywisty wiatr przypomniało im o istnieniu pobliskiego wysypiska śmieci.

Od dziś robimy zakupy z tradycyjną siatką lub kupujemy ekologiczną reklamówkę z… kukurydzyReklamowka z kukurydzy jest biodegradowalna/Fot.Paulina Plizga

Rząd francuski pod silnym naciskiem licznych stowarzyszeń ekologicznych podjął stanowcze kroki.
Francja wprowadziła zakaz wydawania plastikowych toreb w supermarketach wychodząc tym samym naprzeciw narastającej inwazji plastikowych śmieci. Stosowna ustawa wchodzi w życie w 2009 roku. Ustawa zakaże zarówno produkowania, jak i używania sklepowych siatek produkowanych z tworzyw pochodzących z ropy naftowej. Ma to pomóc w ograniczaniu odpadów niebezpiecznych dla środowiska, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i w ten sposób pomóc spełnić wymagania Protokołu z Kioto, który zobowiązuje Unię Europejską do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 8 procent w okresie od 1990 do 2008-2012.
Jak to wygląda w praktyce? Sprawdziłam osobiście.
Ze sklepów sieciowych i supermarketów znikają torby polietylenowe. Zamiast nich można kupić za symboliczne euro solidną torbę wielokrotnego użytku lub dostać jednorazowy woreczek z biodegradowalnego plastiku tzw. biopolimeru, który otrzymywany jest z kukurydzy. Kukurydziana reklamówka jest miękka w dotyku, ma kremowy kolor, no i oczywiście nie pachnie płatkami śniadaniowymi. Najważniejszy argument przemawiający za użyciem tego drogiego jak na razie materiału to fakt, że po zakopaniu w ziemi rozkłada się on całkowicie po zaledwie 2 miesiącach!Od dziś robimy zakupy z tradycyjną siatką lub kupujemy torbę wielokrotnego użytku za 1 euro/Fot.Paulina Plizga

Niedawno oglądałam telewizję późnym wieczorem. Jedna z kulturalnych stacji nadawała film dokumentarny, którego głównym bohaterem był niewidomy mieszkaniec rosyjskiej prowincji. Jedynym zajęciem, które wypełniało jego życie, było wiązanie siatek na zakupy ze sznurka. Takich jak dawniej używały nasze babcie. Mężczyzna stał na ulicy i proponował swe wyroby przechodniom. Za darmo .
Nikt z przechadzających nie zwracał na niego uwagi. Większość wracała z zakupów obładowana plastikowymi workami. Ot nowoczesność!?

Następnym razem, gdy pójdziecie na zakupy… z tradycyjną, materiałową siatką - zrobicie pierwszy krok w stronę czystej natury - i będziecie nowocześni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

jolka
  • jolka
  • 23.01.2012 18:04

to już 6 lat i dalej nikt z tym nic nie robi! tylko gadamy bo tyle umiemy..czas skończyć z tymi ochydnymi
siatkami których jest wszędzie.jak nas przygnięcie ciężar tych siateczek to będzie za póżno,,,sama je wydaje codziennie bo muszę ochyda :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Torby z biopolimerów sprawdzają się - ale w krajach gdzie dobrze rozwinięty jest recykling i nawyk segregowania odpadów. Torba "kukurydziana" nie rozłoży się ot tak na wysypisku. Do jej degradacji potrzebne są specjalne warunki zapewniane przez kompostownie. U nas to póki co działa kilka kompostowni przemysłowych i pomimo, że torby z biopolimerów są już dostępne w sklepach od dawna to warto się zastanowić co dzieje się z nimi po zużyciu ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na forum na ktorym wykorzystano moj tekst bez zgody dowiedzialam sie ze krazy on w sieci i nie bardzo wiadomo kto go sobie przywlaszczyl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wykopane:
http://odpady.org.pl/plugins/forum/forum_viewtopic.php?1889.post

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam w bibliotece,mam książkę ,teraz będę ją czytac... :p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Beato,sprawdziłam-to jest francuski tytuł - książka wydana w 1992roku. A jest jeszcze film Glińskiego z Krystyna Janda,muszę wyszukać Dvd,bo mam ochotę go obejrzeć... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwestia czasu... raczej wcześniej niż później :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ojej Monika nie tak szybko :)) na razie drugie .
Ewo dziękuję Ci za super cytat -naprawdę jutro pójdę do biblioteki miejskiej ,tylko muszę się wywiedzieć jaki to będzie tytuł po francusku...może Beata wie? pozdrawiam wszystkich :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulinko, gratuluję trzeciego piórka. Brawo za tekścik. 3maj się mocno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"... siatki na zakupy ... były dla niego świadectwem minionej kultury, wypartymi przez brzydkie torby ceratowe i skasowanymi radykalnie przez plastykowy worek", "... ubolewa nad upadkiem wyrobów rękodzielniczych i zwycięstwem zachodniego worka ze sztucznego tworzywa jako nad kolejnym symptomem ludzkiej samozagłady." Guenter Grass "Wróżby kumaka".
Brawo Paulino :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.