Facebook Google+ Twitter

Koniec recesji w Stanach Zjednoczonych?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-29 16:47

W trzecim kwartale tego roku produkt krajowy brutto USA wzrósł o 3,5 procent. Amerykańskiej gospodarce pomaga pakiet stymulacyjny Baracka Obamy.

Gospodarka USA wychodzi z recesji szybciej niż spodziewali się ekonomiści. Największy wzrost zanotowano w sektorach, które korzystały z pomocy państwa. Sprzedaż trwałych dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 22 procent - głównie dzięki rządowym rabatom dla osób, które wymieniły stare samochody na nowe. Jeszcze większy (23 proc.) wzrost zanotowano w budownictwie, gdzie amerykański rząd zaoferował ulgi podatkowe przy zakupie mieszkań i domów. Tak dużego ożywienia w amerykańskim budownictwie nie notowano od ponad 20 lat.

Dzięki słabemu dolarowi Stany Zjednoczone wyraźnie zwiększyły też eksport. W trzecim kwartale wzrósł on o 21 procent. Zwiększenie wydatków państwa nie spowodowało wzrostu inflacji. Oznacza to, że rząd Obamy nadal może bezpiecznie wspierać finansowo gospodarkę a Bank Centralny trzymać topy procentowe na niskim poziomie.

Ekonomiści zwracają uwagę, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych nie jest jeszcze trwały. Mimo końca recesji trudna jest też sytuacja na rynku pracy. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wynosi prawie 10 procent i utrzyma się na tym poziomie jeszcze przez kilka kwartałów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.