Facebook Google+ Twitter

Koniec roku a nasza kariera

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-13 11:19

Rok 2010 zbliża się pomału ku końcowi. To dobry moment na podsumowanie wydarzeń i naszych działań.

Warto poświęcić również chwilę naszej karierze i zastanowić się, jakie założenia udało nam się zrealizować, a nad czym warto byłoby jeszcze popracować. Analizę taką powinien przeprowadzić każdy. Może się bowiem okazać, że umknęła nam jakaś istotna rzecz.

W ciągu 365 dni w życiu każdego człowieka może zajść wiele zmian w różnych sferach, także związanych z karierą. Może ktoś stracił lub zmienił pracę, zaczął dopiero swoją pracę zawodową, a może przymierza się do jej zmiany. Towarzyszyć może temu wiele emocji zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Niekiedy bowiem jedne zmiany pociągają za sobą inne, na co niektórzy nie są do końca przygotowani. Dodatkowo każda zmiana niezależnie od rodzaju wiąże się z pewnego rodzaju stresem. Warto więc przeanalizować zmiany, które zaszły w naszej pracy zawodowej.

Jednym z istotnych elementów w planowaniu kariery jest także podnoszenie kwalifikacji. Czy uczestniczyliśmy w tym roku w szkoleniach? Skierował nas na nie pracodawca czy też ubiegaliśmy się o nie sami? A może należałoby poprawić znajomość języków obcych? Warto pomyśleć o tym w kontekście zwiększających się wymagań stawianych pracownikom. Nie wystarczy już bowiem zdobyć tytułu magistra, aby znaleźć wymarzoną pracę. Coraz częściej konieczne jest odbywanie dodatkowych szkoleń i kursów. Jeżeli w tym roku nie udało się nam zrealizować planów odnośnie podniesienia swoich kwalifikacji, nie ma się co zrażać. Wiele firm organizuje szkolenia cyklicznie przez cały rok. Zawsze istnieje więc możliwość zapisania się na kurs językowy albo specjalistyczne szkolenie. Jeżeli na początku roku pracodawca prosi o wypełnienie ankiet odnośnie preferowanych szkoleń, to dobrze jest wypełnić je po namyśle. Nie należy wpisywać przypadkowych szkoleń, aby jedynie wypełnić ankietę i mieć ją z głowy. Pracodawcy biorą je pod uwagę przy tworzeniu planu szkoleń na dany rok. Jeżeli więc większa liczba pracowników wskaże, że potrzebne byłoby dla nich odbycie szkolenia specjalistycznego związanego z pracą zawodową, jest duża szansa, że pracodawca weźmie to pod uwagę i wygospodaruje niezbędne środki.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku studiów. Niektóre osoby z roku na rok odkładają decyzję o rozpoczęciu studiowania, np. na kolejnym kierunku. Nie jest to dobry sposób. Wiadomo bowiem, że im dłużej coś odwlekamy, tym trudniej jest nam się potem do tego zebrać. Zdobycie dodatkowego wykształcenia może okazać się bardzo przydatne, jeśli zaistniałaby konieczność zmiany pracy. A może zamiast rozpoczynać nowy kierunek, lepiej pomyśleć o studiach podyplomowych? To pomysł do rozważenia. Nauka trwa krócej i skupia się już na ściśle określonych zagadnieniach.

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynamy swoją karierę zawodową, czy też pracujemy już od wielu lat, co jakiś czas powinniśmy przyjrzeć się, w jakim kierunku zmierzamy. Dobrym momentem jest choćby koniec roku, ale warto robić to częściej. Pozwoli to na bieżąco sprawdzać, czy istnieje możliwość zrealizowania naszych planów. Jeśli okaże się, że nie, zawsze możemy je przecież zmienić. Pewne jest jedno. Nasza kariera jest istotnym elementem w naszym życiu i to od nas w głównej mierze zależy, jak się ułoży i czy będziemy zadowoleni z naszej ścieżki zawodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.