Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32428 miejsce

Koniec samowoli proboszcza. Katolicy poznają swoje prawa i obowiązki

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-12-09 17:27

69. Synod Archidiecezji Poznańskiej zmieni zasady przyjmowania opłat przez księży za udzielanie sakramentów. Będą jednakowe we wszystkich parafiach. Archidiecezja poznańska jest pierwszą w Wielkopolsce, która po latach dostosuje prawo do wymogów współczesności.

fot. Andrzej Szozda/Głos WielkoplskiJeśli 69. Synod Archidiecezji Poznańskiej zatwierdzi zmiany, a arcybiskup Stanisław Gądecki je podpisze, to za rok obowiązywać będą jednakowe, zmienione przepisy. Katolicy poznają swoje prawa i obowiązki. Synod zwołał trzy lata temu arcybiskup Stanisław Gądecki. Dziś w archidiecezji poznańskiej obowiązują akty prawne, które mają średnio 40 lat. Księża zdecydowanie zbyt często różnie je interpretują.

Poznań jest pierwszy

Najczęściej wierni skarżą się, że proboszcz nie chce ochrzcić dziecka ze związku niesakramentalnego. Są też kłopoty ze stawkami za udzielanie innych sakramentów. Obowizuje zasada co łaska, ale często narzeczeni narzekają. Na przykład za niska ofiara skutkuje tym, że świątynia nie jest wogóle przystrojona. Teraz wiadomo będzie, komu kapłan udzieli chrztu, komu odmówi pogrzebu, czy opłata za uroczystość ślubną jest obowiązkowa?

Przepisy trzeba ujednolicić tłumaczy ksiądz Paweł Deskur, sekretarz synodu. Dzięki przyjętym dokumentom zasady będą jednakowe we wszystkich parafiach. Archidiecezja poznańska jest pierwszą w Wielkopolsce, która po latach dostosuje prawo do wymogów współczesności.

Oficjalnie co łaska

Postanowienia synodu nie mówią wprost, jakie stawki obowiązują za udzielenie sakramentów. Ksiądz nie ma jednak prawa narzucać wysokości dobrowolnych opłat. Ile dziś w wielkopolskich parafiach kosztuje udzielenie sakramentu czy posługi?

Oficjalnie jest zasada co łaska. Ale ogólne standardy są przyjęte. W poznańskich parafiach za ślub narzeczeni płacą około 300 złotych i około 50 złotych dla organisty. Podobne kwoty obowiązują w parafii w Nowym Tomyślu. Tu, jeśli ktoś chce mieć przystrojony klęcznik, wyda nastpne 200 złotych.

Wierni nie mogą zapominać, że ponosimy pewne koszty; mówi ksąidz kanonik Andrzej Grzelak,proboszcz parafii pod wezwaniem Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie. Jeśli chodzi o śluby, to 60 procent par pokrywa je w stu procentach, składając ofiarę w wysokoci 240 złotych. Chrzest to około 50 złotych.

W naszej diecezji obowiązują dobrowolne opłaty wiernych i tej zasady się trzymamy oficjalnie mówi Tadeusz Szmyt, wikariusz do spraw ekonomicznych w diecezji kaliskiej i proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Antoniego w Ostrowie. Wyższe są za to stawki w regionie konińskim (archidiecezja włocławska). W parafii w miejscowościach Dąbie i Rychwał narzeczeni za ślub płacą 600 złotych.

Pogrzeb nie jest sakramentem. Ale na tę posługę też trzeba wydać pieniądze. Opłata wynosi 200 złotych plus 50 złotych dla organisty informuje Maria Wichniewicz, współwłaścicielka gnienieńskiej firmy pogrzebowej.

Tomasz Cylka, współpraca: KPOM, KW, MWE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ula Cieplak
  • Ula Cieplak
  • 02.02.2011 17:09

W Rychwale jest dużo drożej.Za chrzest zapłaciłam200zł.Ślub kosztuje ponad1500zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy organiści płacą podatek od tych 50 zł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.