Facebook Google+ Twitter

Koniec Schengen? Francja i Włochy chcą przywrócić granice

Francja i Włochy chcą renegocjacji traktatu w Schengen. Celem jest przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

Brak kontroli granicznej wewnątrz strefy Schengen / Fot. BlueMars, domena publicznaJak informuje Gazeta Wyborcza, Francja i Włochy wystosowały 26 kwietnia list do Komisji Europejskiej z prośbą, by "rozważyła możliwość czasowego przywracania kontroli na wewnętrznych granicach".

Nicolas Sarcozy i Silvio Berlusconi optują za czasową zmianą postanowień traktatu z Schengen, widząc w tym szansę na rozwiązanie problemów z imigrantami. Francja i Włochy zajęły wspólne stanowisko po incydencie z tunezyjskimi imigrantami, którzy otrzymali czasowe prawo pobytu we Włoszech i, korzystając ze swobody przemieszczania się w strefie Schengen, wyruszyli do Francji. Francuzi wstrzymali ruch na granicy z Włochami, korzystając z przepisów o przywracanie kontroli granicznych ze względów bezpieczeństwa.

Ze względu na narastający problem imigrantów, Francja i Włochy oczekują rozwiązań systemowych, które pozwolą kontrolować ruch w granicach Unii Europejskiej. Planują podjęcie tego tematu podczas czerwcowego szczytu UE. Komisja Europejska zapowiada doprecyzowanie przepisów określających, w jakich przypadkach możliwe jest zamykanie wewnętrznych granic Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piotrek
  • Piotrek
  • 28.04.2011 14:58

Akurat do Włoch i Francji emigranci przybywają najczęściej nie z innych krajów Unii ale z Afryki. Zamknięcie granic wewnątrz Unii nie wiele tu pomoże. Zapewne o co innego chodzi pomysłodawcom = przypodobanie się wyborcom, jak pisze "eDzisiaj".

Komentarz został ukrytyrozwiń
julekx49
  • julekx49
  • 28.04.2011 12:26

że też francuzi nie pamiętają że sami na siłę do niedawna wędrowali po afryce przekraczali tam granice jak chcieli oczywiście zawsze z karabinami np.w tunezji a włosi w abisynii/nie tak odległe czasy/to co arabowie i inni nie mogą teraz latać u nich kali się przypomina chyba?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała uwaga techniczna :) Granic nie można przywrócić, bo nigdy nie przestniały istnieć. Zostały jedynie otwarte. Tymczasowego ich zamknięcia, które sprowadzi się najpewniej wyłącznie do kontroli dokumentów, tragedią bym nie nazwał... Idąc za ciosem i chcąc zwalczyć do końca dopalacze, na podobną decyzję mógłby zdecydować się przykładowo nasz rząd i zamyknąć tymczasowo granicę z Czechami, np. do momentu, w którym czeskie władze nie zakończą swojej wojny z tym badziewiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 28.04.2011 05:33

To nie takie proste. Akurat Francja i Włochy mają problem z emigrantami afrykańskimi. To zagrywaka Sarkoziego bo zbliżają się wybory prezydenckie a ma kiepskie notowania.Natomiast Berluskoni -skandalista też się chce wykazać.Wszyscy obywatele strefy Schengen podlegają wyrywkowej kontroli na terenie kraju przez ,który podrożują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.