Facebook Google+ Twitter

Koniec Schengen? Francja i Włochy chcą przywrócić granice

Francja i Włochy chcą renegocjacji traktatu w Schengen. Celem jest przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

Brak kontroli granicznej wewnątrz strefy Schengen / Fot. BlueMars, domena publicznaJak informuje Gazeta Wyborcza, Francja i Włochy wystosowały 26 kwietnia list do Komisji Europejskiej z prośbą, by "rozważyła możliwość czasowego przywracania kontroli na wewnętrznych granicach".

Nicolas Sarcozy i Silvio Berlusconi optują za czasową zmianą postanowień traktatu z Schengen, widząc w tym szansę na rozwiązanie problemów z imigrantami. Francja i Włochy zajęły wspólne stanowisko po incydencie z tunezyjskimi imigrantami, którzy otrzymali czasowe prawo pobytu we Włoszech i, korzystając ze swobody przemieszczania się w strefie Schengen, wyruszyli do Francji. Francuzi wstrzymali ruch na granicy z Włochami, korzystając z przepisów o przywracanie kontroli granicznych ze względów bezpieczeństwa.

Ze względu na narastający problem imigrantów, Francja i Włochy oczekują rozwiązań systemowych, które pozwolą kontrolować ruch w granicach Unii Europejskiej. Planują podjęcie tego tematu podczas czerwcowego szczytu UE. Komisja Europejska zapowiada doprecyzowanie przepisów określających, w jakich przypadkach możliwe jest zamykanie wewnętrznych granic Unii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piotrek
  • Piotrek
  • 28.04.2011 14:58

Akurat do Włoch i Francji emigranci przybywają najczęściej nie z innych krajów Unii ale z Afryki. Zamknięcie granic wewnątrz Unii nie wiele tu pomoże. Zapewne o co innego chodzi pomysłodawcom = przypodobanie się wyborcom, jak pisze "eDzisiaj".

Komentarz został ukrytyrozwiń
julekx49
  • julekx49
  • 28.04.2011 12:26

że też francuzi nie pamiętają że sami na siłę do niedawna wędrowali po afryce przekraczali tam granice jak chcieli oczywiście zawsze z karabinami np.w tunezji a włosi w abisynii/nie tak odległe czasy/to co arabowie i inni nie mogą teraz latać u nich kali się przypomina chyba?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała uwaga techniczna :) Granic nie można przywrócić, bo nigdy nie przestniały istnieć. Zostały jedynie otwarte. Tymczasowego ich zamknięcia, które sprowadzi się najpewniej wyłącznie do kontroli dokumentów, tragedią bym nie nazwał... Idąc za ciosem i chcąc zwalczyć do końca dopalacze, na podobną decyzję mógłby zdecydować się przykładowo nasz rząd i zamyknąć tymczasowo granicę z Czechami, np. do momentu, w którym czeskie władze nie zakończą swojej wojny z tym badziewiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 28.04.2011 05:33

To nie takie proste. Akurat Francja i Włochy mają problem z emigrantami afrykańskimi. To zagrywaka Sarkoziego bo zbliżają się wybory prezydenckie a ma kiepskie notowania.Natomiast Berluskoni -skandalista też się chce wykazać.Wszyscy obywatele strefy Schengen podlegają wyrywkowej kontroli na terenie kraju przez ,który podrożują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.