Facebook Google+ Twitter

Koniec sporu o "Harry Potter Lexicon"

Wydawnictwo RDR Books wycofuje apelację w sprawie „Harry Potter Lexicon”. Tego nikt się nie spodziewał. Czy oznacza to rezygnację z walki o wydanie nieoficjalnej encyklopedii Harry’ego Pottera, napisanej przez fana? Wręcz przeciwnie!

Spór o książkową wersję leksykonu powieści o Harrym Potterze trwał ponad rok. Wreszcie udało się znaleźć rozwiązanie / Fot. materiały prasowe z RDR BooksJak poinformowała agencja Associated Press, wydawnictwo RDR Books dobrowolnie wycofało apelację, wniesioną zaledwie przed miesiącem. Wcześniej właściciel wydawnictwa Roger Rapoport zamierzał się odwoływać od wrześniowego werdyktu, zakazującego publikacji „Harry Potter Lexicon” w obecnej formie. Przypomnijmy, że sprawa trafiła do sądu ponad rok temu, gdy na publikację nieoficjalnego leksykonu nie zgodziła się autorka powieści o Harrym Potterze, Joanne Kathleen Rowling, a także koncern Warner Bros.

Wycofanie apelacji to zaskakujące posunięcie, gdyż przedstawiciele RDR Books wydawali się niezwykle zdeterminowani, by wydać leksykon. Czy ta decyzja oznacza rezygnację z dalszej walki? Okazuje się, że wprost przeciwnie – RDR Books niemal natychmiast po wycofaniu apelacji ogłosiło, że książka zostanie wydana 12 stycznia 2009 r.

Nie będzie to jednak ten sam leksykon, który sąd w Nowym Jorku uznał za niezgodny z prawem. Roger Rapoport wyjaśnia, że książka została stworzona od nowa, tak by nie naruszała już praw autorskich Rowling. – Nowy leksykon zaprezentuje nowe ujęcie, zgodne z wytycznymi sądu – twierdzi Rapoport.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu autor książki, Steve Vander Ark, w wywiadzie dla Wiadomości24.pl po raz pierwszy zadeklarował, że jest gotów napisać leksykon od nowa, jeśli pozwoli to na jego wydanie. – Zrobię wszystko, by spełnić życzenia pani Rowling – mówił wówczas. Najnowsze wieści potwierdzają, że nie były to deklaracje bez pokrycia.

Co na to otoczenie Rowling? – Cieszymy się, że RDR postanowiło zastosować się do uwag sędziego Pattersona i wydać książkę w zmienionej formie – komentuje Neil Blair, rzecznik brytyjskiej pisarki. Dodaje, że to znacznie lepsze rozwiązanie, niż kontynuowanie bezsensownej walki w sądzie.

Wiadomość o zakończeniu konfliktu z pewnością ucieszyła wszystkich fanów Harry'ego Pottera / Fot. torre.elena / http://flickr.com/photos/elenatorre/2168143061/Z takiego obrotu spraw najbardziej ucieszą się fani Harry’ego Pottera, którzy od miesięcy śledzili spór. Niezależnie od tego, po czyjej stronie się opowiadali, przykro było im patrzeć na ulubioną pisarkę walczącą w sądzie z własnym czytelnikiem. Teraz mogą odetchnąć, bo to koniec sporu, a leksykon autorstwa Steve’a Vander Arka niebawem pojawi się w księgarniach. Sam autor zapewnia, że tym razem nie będzie żadnych problemów prawnych. – Proces sądowy nauczył nas, co jest akceptowalne jako „fair use”, a co nie – mówi. – Wcześniej nie było to takie oczywiste.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.