Facebook Google+ Twitter

Koniec strajku dostawców we Włoszech

O godzinie 19, czterodniowy strajk dostawców został zawieszony. Związki zawodowe zaakceptowały propozycje rządowe. Niestety nie wszyscy strajkujący są zadowoleni z wyników negocjacji i kontynuują protest.

Minister Bianchi oświadczył, że osiągnięty częściowy kompromis, to wypadkowa twardej polityki rządu i dojrzałego zachowania strajkujących.

Włochy z minuty na minutę, zagłębiały się w wielkim kryzysie. Zapowiadało się również wstrzymanie ruchu lotniczego. W szpitalach zaczynało brakować lekarstw i krwi. Około 50 tysięcy osób nie poszło do pracy. Fabryki Fiata zostały zamknięte . Na Gwiazdkę zabraknie samochodów na włoskim rynku. Gospodarka kraju ucierpiała. W samym sektorze alimentacyjnym szacuje się, że dziennie straty wynosiły około 210 milionów euro. Aby Włochy powróciły do normalności potrzeba przynajmniej tygodnia. Aby móc spokojnie zatankować paliwo trzeba będzie czekać przynajmniej 48 godzin.

Jak było?

Auta stoją zablokowane w korkach, bo brakuje paliwa. / Fot. Anna SmolińskaPozamykane stacje benzynowe i autostrady, problemy z dostawą żywności do sklepów, odwołane przedstawienia teatralne, brak prasy w kioskach. Wstrzymana produkcja w fabryce Fiata w Turynie, zatrudniającej 17 tysięcy pracowników. A wszystko z powodu wielkiego strajku sektora transportowego we Włoszech.

Rząd włoski wczoraj o północy wydał nakaz zaprzestania strajku, gdyż jest on nielegalny i narusza wolność obywateli. Kto nie zaprzestanie strajku, może być ukarany grzywną od 500 euro (małe firmy), do 25 tysięcy euro (większe spółki). Firmom grozi też wydalenie z rejestru gospodarczego, a nawet wycofanie pozwolenia na wykonywanie zawodu lub w najgorszym przypadku 4 lata warunkowego aresztu. W Puglii i na Sycylii zaczęły się już pierwsze aresztowania. W nocy zatrzymano trzy osoby, które kradły paliwo ze stojących tirów.

Sytuacja w kraju jest bardzo napięta, a policja jest w stałej mobilizacji. Depozyty paliwa są otoczone przez siły porządkowe, autocysterny poruszają się tylko w policyjnej eskorcie. Dzięki temu w Rzymie zostały otwarte dwa dystrybutory benzyny. Strajkujący zablokowali 150 głównych wjazdów na autostrady i przejścia graniczne ze Szwajcarią i Francją. Wiele autostrad jest zamkniętych, a drogi miejskie są blokowane przez kierowców tirów. Zdarzają się przypadki przepychanek i bójek ze strajkującymi. Niszczone są mniejsze ciężarówki, które chcą ominąć blokady. W Marche na jednej z blokad doszło do wypadku. Holenderski tir przewożący kwiaty próbował przejechać obok blokady i potrącił dwie strajkujące osoby. Ranni zostali odwiezieni do szpitala. Kierowca został tymczasowo aresztowany.

Wczorajsze spotkanie rządu z przedstawicielami strajkujących zakończyło się fiaskiem. Podczas pierwszych minut negocjacji protestujący opuścili salę. Ich zdaniem propozycje rządu były nie do zaakceptowania. Strajkujący przepraszają Włochów za kłopoty, ale jest to jedyny sposób, by zwrócić uwagę na ich problemy. W pierwszej kolejności transportowcy chcą uzyskać zniżki na paliwo, ulgi i obniżkę kosztów prowadzenia firm. Domagają się także wzmożenia kontroli nielegalnych usług transportowych.

Premier Romano Prodi krytykuje strajk, uważając, że tego rodzaju protest jest nie do zaakceptowania. Minister transportu Alessandro Bianchi twierdzi, że rząd nie ulegnie takim formom nacisku.

Po godzinie 13, rząd włoski zaprosił przedstawicieli strajkujących do negocjacji. O 14.30 mają się spotkać w "Palazzo Chigi". Negocjacje mają się zacząć od zniesienia zakazu poruszania się tirów w niedziele. Wszystkie otwarte stacje benzynowe nadal pozostają pod dozorem policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

I niech strajkują dalej. ;)

Plus za reportaż, korespondentko z Włoch. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za relacje z bieżących wydarzeń w kraju wielkiego buta :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Korespondentka z Włoch :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.