Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21963 miejsce

"Koniec świata w Dolinie Łez". Powstaje film o ostatniej w Europie wiosce trędowatych

Zakończyła się pierwsza część zdjęć do filmu "Koniec świata w Dolinie Łez", opowieści o ostatniej w Europie wiosce trędowatych. Ekipa wróciła właśnie z położonego nad rumuńskim Dunajem Tichilesti, w którym spędziła dwa ostatnie tygodnie października, obserwując i dokumentując codzienne życie jego mieszkańców.

 / Fot. mat. prasoweTichilesti, zwane też Doliną Łez, to miejsce szczególne. Miejsce, które przez dziesięciolecia było świadkiem wyjątkowych ludzkich dramatów. Zsyłano tam bowiem z całego kraju osoby u których zdiagnozowano trąd. Z dnia na dzień wyrywano je z rodzinnych domów, do których, w wielu wypadkach, już nigdy miały nie wrócić. Całkowita izolacja trędowatych to dla surowego komunistycznego reżimu było jednak za mało. Nałożono więc na nich „zakaz rozmnażania”, a Dolinę Łez wykreślono z map świata, udając, że takiego miejsca w ogóle nie ma. / Fot. mat. prasowe

Dzisiaj w wiosce, którą niegdyś zamieszkiwało kilkaset osób, żyje już tylko 15 trędowatych. Z roku na rok umierają kolejni. Kiedy umrze ostatni, wioska zniknie z map ponownie. Tym razem – na zawsze.

 / Fot. mat. prasowe- To ostatni moment, by mieszkańcy wioski mogli opowiedzieć swoją dramatyczną historię. Dlatego realizacja tego dokumentu jest tak ważna. Tym bardziej jesteśmy o tym przekonani po październikowej wizycie w Dolinie Łez. Wizycie z której przywieźliśmy dużo interesującego materiału, pokazującego schyłek życia Tichilești - mówi producent filmu, Przemysław Miękinia.

 / Fot. mat. prasowe- Film będzie uniwersalną historią, opisującą nie tylko konkretne miejsce i konkretnych ludzi, ale także stawiającą pytania o to, na ile my wszyscy w dzisiejszym świecie jesteśmy otwarci i tolerancyjni. Na ile wyzbyci uprzedzeń, przesądów i ksenofobicznych lęków? Na ile potrafimy się ponad nie wznieść? Na ile prawdziwe jest nasze człowieczeństwo? - dodaje reżyser "Końca świata w Dolinie Łez", Jarosław Wszędybył.
 / Fot. mat. prasowe
źródło: materiały prasowe

Zobacz też: Premiery kinowe 2015. Najbardziej wyczekiwane filmy nadchodzącego roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.