Facebook Google+ Twitter

„ Koniec świata”- warsztaty malarskie z Markiem Kraussem

W kwietniu 2014 roku odbyły się kolejne spotkania artystyczne w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. W warsztatach malarskich w Placówce wziął udział malarz art-brut Marek Krauss „Nikifor warszawski”.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiSpotkania z uczestnikami warsztatów malarz zaczął od wprowadzenia. Twórca przedstawił zebranym dwa tematy. Pierwszy z nich opisuje Ziemię po globalnej katastrofie. W Ziemię uderza kometa i...... Artysta prosi uczniów o wyobrażenie sobie i namalowanie obrazu naszej planety po tym zderzeniu. Drugi temat też science -fiction. Uczestnicy warsztatów uciekają z Ziemi. Lecą na inną planetę. Mają za zadanie uruchomić pokłady swojej wyobraźni, pobudzić do działania wszystkie funkcje odpowiedzialne za kreatywność i stworzyć świat nie z tej ziemi, obraz. który m a oglądających zachwycić swoją nowością, niespotykanym ujęciem, innością..

-Ten temat poruszyłem w 1995 roku o w obrazie „Koniec świata„ którym rozpocząłem swoją karierę artystyczną. Temat na  / Fot. Jerzy Jastrzębskiten obraz zaczerpnąłem z filmu science -fiction „Gwiezdny pył”- opowiada Marek Krauss- malarz sztuki Art- Brut- Zapadł on głęboko w mojej pamięci. Jest to pierwszy obraz wykończony konturami. Nie było mnie stać na dobry papier malowałem wtedy na zwykłym papierze rysunkowym o formacie A3. Dwie kartki łączyłem od tylu taśmą. Po tylu latach chciałem zobaczyć jak młodzi ludzie poradzą sobie z przedstawionym im zadanie i porównać ich możliwości z moimi ówczesnymi .-kontynuuje wypowiedź- Malowali oni według własnego zamysłu i wyobraźni. A ja podrzucałem im symbole na tablicy- takie moje podpowiedzi. Doszedłem do wniosku, że mają spory potencjał twórczy, aby uprawiać ten rodzaj sztuki i odnosić w przyszłości sukcesy. Pod warunkiem, że będą chcieli.- dodał artysta.

Uczestnicy obu warsztatów wybrali temat pierwszy -zderzenie ciała kosmicznego z naszą planetą. W wyniku działań artystycznych w obu grupach powstały całkowicie odmienne obrazy katastrofy. Łączy je jedno klimat grozy, przerażenia, który powstał poprzez użycie barw z przewagą czerwonej i czarnej . Uczniowie dokładnie zrozumieli intencje Marka Kraussa i dali temu wyraz w swych artystycznych kompozycjach.

-Kolejni uczniowie naszej placówki mieli okazję zapoznać się z twórczością artystyczną pana Marka Kraussa.-mówiła Ewa  / Fot. Jerzy JastrzębskiGórecka, nauczycielka i opiekun warsztatów- Niektórzy z nich pierwszy raz spotkali się ze sztuką art-brut. Warsztaty organizowane w naszej szkole z udziałem malarza pozwalają uczniom tworzyć pod jego okiem w nowym dla nich kierunku oraz podpatrywać artystę w procesie tworzenia. Jest to dla nich niezwykle interesujące doświadczenie. Poszerza ich wiedzę na temat sztuk plastycznych oraz kierunków artystycznych. Ponadto uwrażliwia na sposób odbierania świata. / Fot. Jerzy Jastrzębski Daje narzędzia do jego artystycznego przetwarzania.- podkreśliła.
Cykliczne spotkania uczniów placówki z artystami reprezentującymi odmienne podejście do malowania, różnorodne techniki, inny właściwy tylko im zestaw kolorów i ich tonację, a także wprowadzanie w grę światła i cieni pozwala w uczestnikach tych wydarzeń artystycznych budzić swoją własną intuicję, zdolność do wyrażania własnego „ja”. Młody człowiek otrzymuje narzędzia do budzenia siebie, do wejścia na drogę sztuki intuicyjnej zwanej sztuką przebudzania. Czy ktoś z nich się zdecyduje pójść drogą zdaniem Nikifora warszawskiego zależy tylko od nich.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiSzkoła poprzez szeroki dobór narzędzi dydaktycznych zapewnia swoim uczniom warunki do rozwoju i terapii. Poznają oni wielu ciekawych ludzi, artystów różnych dziedzin sztuki. Uczą się od nich nowych technik, metod. Są to planowe działania wpisane w program dydaktyczny szkoły oraz indywidualne programy terapeutyczne uczniów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.