Koniec szans na medal. Polska - Finlandia 0:3

Polska przegrała w Moskwie z Finlandią 0:3 (20:25, 27:29, 21:25) w meczu grupy F mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn. Po tym meczu wicemistrzowie świata stracili praktycznie szanse na medale ME.

Mecz rozpoczął się pod dyktando naszych zawodników. Objęli prowadzenie 2:0 jednak Finowie szybko wyrównali. Pierwsza przerwa techniczna była przy stanie 8:6 dla Polski. Ta przewaga punktowa utrzymała się do następnej regulaminowej przerwy (16:14) To był przełomowy moment. Finowie mocno zaatakowali, odrobili stratę i wyszli na prowadzenie. Skuteczny blok i atak sprawiły, ze zakończyli pierwszą partie wygrywając z podopiecznymi Raula Lozano 25:20

Drugi set rozpoczął się podobnie jak pierwszy. Udało się objąć prowadzenie 4:2. Później Polska popełniła szereg błędów w przyjęciu i na pierwsza przerwę „Biało-czerwoni” zeszli ze stratą 8:6. Po powrocie na boisko sukcesywnie odrabiali straty, co poniekąd się udało. Przy drugiej przerwie technicznej prowadziliśmy 16:15. Następnie udało się uzyskać punkt blokiem i po skutecznej akcji Polska prowadziła już 19:16. Wtedy Mauro Berutto, trener kadry Finów poprosił o czas. Skutek było widać od razu – Finowie wyrównali 20:20. Później wyrównana walka 22:22 i piłka setowa dla Finów. Polska wybroniła i wyszła na prowadzenie 25:24.

Przy tym stanie Łukasz Kadziewicz trafia w siatkę z zagrywki. Chwilę później Michał Winiarski przy ataku przekracza linie i znów piłka setowa dla Finów. Na szczęście wybroniony. Swoje umiejętności zaprezentował Grzegorz Szymański i doprowadził do remisu. Skuteczną akcją Finów i dotkniętą siatką przez naszych blokujących zakończył się ten dramatyczny set 27:29.

Po dwóch kolejnych przegranych setach w szeregi naszych siatkarzy wdała się nerwowość i brak wiary w zwycięstwo. Trzeci set rozpoczął się przy stanie 0:1 dla Finów, a wszystko przez niepotrzebne dyskusje z sędzią Pawła Zagumnego. Wprawdzie Polacy szybko zremisowali, ale seria błędów sprawiła, ze Finowie objęli prowadzenie 1:6. Pierwsza przerwa techniczna była przy stanie 4:8 i ta przewaga utrzymała się do drugiej przerwy (16:12). Biało-czerwoni popełniali koszmarne błędy w przyjęciu co wykorzystali nasi rywale i wygrali trzeciego seta 21:25 i cały mecz 0:3

Polsce aktualnym wicemistrzom świata i drugiej drużynie w rankingu FIVB pozostają tylko czysto matematyczne szanse na zajęcie drugiego miejsca w grupie, co dało by nam szanse na awans do półfinału.

Polska - Finlandia 0:3 (20:25, 27:29, 21:25)