Facebook Google+ Twitter

Koniec tramwajowych "parówek" w Warszawie

Po 53 latach służby kończy się eksploatacja popularnych wagonów Konstal 13N. Spółka Tramwaje Warszawskie zastąpiła wysokopodłogowe "parówki" niskopodłogowymi pojazdami Pesa 120Na "Swing". 13N ostatni raz wyjadą w sylwestrową noc.

Konstale 13N. Widok z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. / Fot. Mateusz WawrowskiWagony Konstal 13N w Warszawie eksploatowane są od 1959 roku. Przez ponad pół wieku stały się warszawską legendą. Teraz zostały zastąpione przez 186 nowych niskopodłogowych pojazdów szynowych, bydgoskiej firmy Pesa.

"Parówki" zostały wyprodukowane w latach 1959 - 1969 przez zakłady Konstal w Chorzowie. Polscy konstruktorzy zakupili czechosłowacki pojazd Tatra T1 w celu skopiowania niektórych elementów konstrukcyjnych. 13N jest wagonem silnikowym, wyposażonym w troje harmonijkowych drzwi. We wnętrzu pojazdu mieszczą się 22 osoby na miejscach siedzących, a 100 na miejscach stojących. Prędkość maksymalna wynosi 68 km/h.

Bydgoska Pesa wygrała przetarg na dostarczenie 186 niskopodłogowych tramwajów Pesa 120Na "Swing". Umowa między Tramwajami Warszawskimi, a Pesą została podpisana 29 maja 2009 roku. Tym samym Konstale 13N zostały skreślone z inwentarza spółki Tramwaje Warszawskie.

Po raz ostatni "parówki" wyjadą na warszawskie tory w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Każdy chętny będzie mógł przejechać się nimi na specjalnej linii okolicznościowej w godzinach od 19 do 3 w nocy. Osiem dwuwagonowych składów 13N kursować będzie co 15 minut na trasie: Pętla Piaski –Broniewskiego –Jana Pawła II –Chałubińskiego –Nowowiejska –Puławska –Metro Wilanowska.

Okolicznościowa linia została przemyślana, tak aby mieszkańcy mogli spokojnie dotrzeć na pl. Konstytucji, gdzie zorganizowana zostanie impreza sylwestrowa "Sylwestrowa Moc Przebojów –Zakochaj się w Warszawie".

W żadnym innym mieście "parówki" nie były eksploatowane, natomiast w latach 60. XX wieku powstała odmiana 13NS i 13NSD dla Chorzowa. 13NSD to wagony doczepne, bez kabiny motorniczego.

Warszawskie Konstale 13N zyskały wielką popularność wśród miłośników tramwajów. "Parówki" wystąpiły też w serialu komediowym "Miodowe lata". Tramwaj prowadził Cezary Żak w roli motorniczego Karola Krawczyka.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.