Facebook Google+ Twitter

Koniec wojny a sprawa polska

O losach wojny przesądził ostatecznie w 1945 roku front wschodni i zachodni. Ofensywa niemiecka na Ardeny spowodowała zaniepokojenie wśród zachodnich sojuszników. Na prośbę aliantów Stalin przyspieszył działania Armii Czerwonej, która od stycznia rozpoczęła gigantyczną ofensywę na linii frontu od Karpat do Bałtyku. Opór Niemców został szybko złamany.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bundesarchiv_Bild_183-R77767,_Berlin,_Rotarmisten_Unter_den_Linden.jpg&filetimestamp=20091006160428Wzrastająca pozycja Stalina i ZSRR wynikała z faktu, że Armia Czerwona wciąż dźwigała główny ciężar walki z faszyzmem. Od 1943 roku odnosiła wiele sukcesów a mocarstwa zachodnie nie mogły się zdecydować na utworzenie II frontu.

Stosunki polsko - radzieckie uległy gwałtownym przeobrażeniom kiedy " Hitler zaskoczył Rosjan inwazją. Oba kraje stały się "sojusznikami". Pod naciskiem Anglików, gen. Sikorski nawiązał kontakt z ambasadą radziecką w Londynie, od której otrzymał zapewnienie, że rząd radziecki dąży do tego , aby Polska odbudowała się w swoich etnicznych granicach. Jednak nic tu nie było jasne i ostateczne. Stalin mając poparcie Churchilla stawiał twarde warunki w sprawie polskiej. Zachodni sojusznicy chcąc scedować ciężar walki, na froncie wschodnim na Rosjan , szli na wszelkie ustępstwa wobec Kremla

Radzieckie przygotowania do politycznego podporządkowania powojennej Polski

"Wielka Trójka" / Fot. M. WieczorekTrwała jeszcze wojna, kiedy Stalin przystąpił do aktywizowania wszelkich sił na rzecz uzależnienia Polski. Jednym z etapów politycznego ujarzmienia naszego państwa
było stworzenie polskiej armii wojskowo i politycznie całkowicie podległej Moskwie. Był to kolejny etap stalinowskiego planu urządzenia powojennej Polski. Armia ta stanowić miała w przyszłości zbrojne ramię przygotowanego już komunistycznego rządu polskiego. Problem stanowili jednak żołnierze pamiętający radziecką okupację, mord na polskich oficerach czy radzieckie łagry.

Dlatego władza radziecka starała się stworzyć pozory,że dywizja ma polski charakter, polskich dowódców i polskie struktury organizacyjne. Siły polskie w ZSRR nieustannie wzrastały. Swój chrzest bojowy przeszli polscy żołnierze pod Lenino. Bitwa ta nie miała dla Rosjan znaczenia militarnego, a jedynie polityczne. Jako ich sojusznicy Polacy mieli wkroczyć na ziemie polskie z bojowym sukcesem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.05.2010 19:45

Pani Magdo, słowa uznania za poruszony w artykule temat, naprawdę wspaniale to Pani ujęła. 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, gorzka prawda o ustawieniu na szachownicy, gdzie Polska była malutkim pionkiem do przesuwania w ramach nieczystej gry miedzy zachodem a Stalinem.
A'propos bitwy po Lenino: nie tylko nie miała strategicznego znaczenia, ale była "chrztem" krwią żołnierzy polskich. Tak to oceniał we wspomnieniach (kilka lat przed swoja śmiercią) - gawędzący w telewizji Gen.Berling.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojtku Twój komentarz pokazuje, niestety prawdziwe, kulisy wielkiej polityki, gdzie nie ma sentymentów, miłości , jest tylko wyrafinowana gra o zwycięstwo za wszelką cenę.
Basiu bardzo dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konkretne przypomnienie wydarzeń w obiektywnym lustrze. Powinniśmy znać je jak pacierz. Dla autorki uznanie.

->@ Wojtku, zapominasz o jednym Alianci to były demokratyczne państwa, a ich przywodcy wybierani w systemie dwu lub wielopartyjnym na określoną kadencję i także musieli liczyć się z wyborcami, natomiast Stalin był w systemie jednopartyjnym,.... itd ... oszczędze sobie pisanie kim i czym był ;))) oczywiście Twoje uwagi są słuszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny tekst. Przypominający , że nasz kraj (podobnie jak wiele innych małych i słabych krajów) był i jest pionkiem w grze prowadzonej przez mocarstwa. W grze, gdzie nie ma sprawiedliwości dziejowej, bo zawsze wygrywa silniejszy. Po zakończeniu II wojny Stalin był najsilniejszy w Europie i to on dyktował warunki.Możemy się na przykłada zapytać:
A dlaczego nie mogło być kompromisu typu linia Curzona+Ziemie Odzyskane, ale Polska pozostaje poza strefą wpływu ZSRR?
Ano dlatego, że Stalin miał inny pomysł. I tyle. Sprzedano nas bez walki, bo ani Angoli, ani Amerykańców Polska nie interesowała.Warto o tym pamiętać. W sumie mamy moralne prawo domagać się od USA, Anglii i Francji materialnego zadośćuczynienia ze straty, które Polska poniosła w latach 1945-1989 (zacofanie gospodarcze, zniszczenie rodzimego kapitału)

Zawsze zgrzytam zębami patrząc jak to tchórzliwa Francja potrafiła przekuć swoją II wojenną klęskę w sukces. Pomogło in położenie geograficzne.Kraj, który poddał się nieomal bez walki, oficjalnie kolaborował z III Rzeszą, walczył przeciwko Brytyjczykom i Amerykanom ( w początkowej fazie kampanii pólnocnafrykańskiej) i wysłał większość swoich Żydów do Auschwitz, a mimo to w momencie zakończenia wojny wymusił sobie status czwartego "mocarstwa" -zwyciężającego Niemcy i biorący udział w podziale Berlina i innych łupów oraz egzekwujący gigantyczne reparacje wojenne od Niemiec. Ich propaganda zrobiła swoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.