Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7963 miejsce

Koniec wojny na Sri Lance. Tamilskie Tygrysy składają broń

W niedzielę 17 maja tamilscy rebelianci ogłosili zawieszenie działań zbrojnych przeciwko wojskom rządowym na Sri Lance. Oznacza to koniec, trwającej już 26 lat, wojny.

Żołnierze na miejscu eksplozji w stolicy Sri Lanki, Kolombo / Fot. PAPW niedzielę, na protamilskiej stronie tamilnet.com, pojawiło się oświadczenie rzecznika LTTE (Tamilskich Tygrysów) Selvarasa Pathmanathana mówiące, że: "(Tygrysy - przyp.aut.) są gotowe uciszyć broń, jeśli tego wymaga społeczność międzynarodowa, aby uratować życie i honor narodu tamilskiego". Decyzja jest motywowana ogromną liczbą ofiar wśród ludności cywilnej. Na stronie możemy przeczytać: "W ciągu ostatnich 24 godzin około 3 tys. martwych cywilów zostało położonych na ulicach, podczas gdy kolejne 25 tys. jest poważnie rannych i pozostawionych bez niezbędnej opieki medycznej". Rząd Sri Lanki twierdzi, że cywile już opuścili niebezpieczna strefę.

Wrak samochodu użytego w zamachu w Kolombo / Fot. PAPDzisiaj, 18 maja, telewizja Sri Lanki poinformowała o śmierci Velupillaia Prabhakarana, lidera Tygrysów. BBC donosi, że rebeliant prawdopodobnie został zastrzelony podczas próby wydostania się z zasadzki, przygotowanej przez wojska rządowe. Prabhakaran usiłował uciec ambulansem. W akcji zginęli również: 24-letni syn przywódcy Charles Anthony oraz dwóch innych, wysokich rangą, członków LTTE. Informacje na razie nie są potwierdzone, gdyż dziennikarze nie mają wstępu na teren walk.

Wojna domowa na Sri Lance wybuchła w 1986 roku. Konflikt został zainicjowany przez Tygrysy - Wyzwolicieli Tamilskiego Ilamu, organizację separatystycznę, uznanę przez UE i USA za terrorystyczną. Rebeliaci rządali stworzenia własnego, niepodległego państwa - Ilamu. Trwające 26 lat walki pochłonęły kilkadziesiat tysięcy ofiar.

Na podstawie:
BBC
The Times of India
Portal Spraw Zagranicznych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Już chyba niewielu zostało do wycięcia..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może wreszcie nastanie kres krwawych mordów w tym pięknym kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.