Facebook Google+ Twitter

Koniec z bezpłatnymi zdjęciami do prawa jazdy?

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-08-23 20:43

Łódzki Wydział Rejestracji Pojazdów i Praw Jazdy może być zmuszony do likwidacji punktu fotograficznego Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w którym petenci mogą za darmo zrobić sobie zdjęcie do prawa jazdy.

Taki skutek może mieć kara, jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PWPW za próbę zmonopolizowania rynku wykonywania zdjęć do dokumentów. Kara to 595 tys. zł. Właściciele zakładów fotograficznych się cieszą, ale interesanci Wydziału Praw Jazdy są zaskoczeni.
Siedziba łódzkiego wydziału praw jazdy. fot. Janusz Kubik
Petent dostanie po kieszeni

– Dlaczego mieliby to likwidować? - dziwi się Liliana Gawrońska, petentka wydziału. – To przecież wygoda, że wymieniając dokumenty nie muszę jeszcze biegać do fotografa i dodatkowo płacić.

UOKiK stwierdził, że produkująca prawa jazdy PWPW naruszyła prawo, wdrażając w 16 powiatach (w tym w Łodzi) program pilotażowy zmierzający do zmonopolizowania rynku fotografii do dokumentów. Wytwórnia zawarła porozumienia z urzędami miast, zgodnie z którymi - jak mówi komunikat UOKiK - "wszystkie osoby składające wniosek o wydanie prawa jazdy miały wykonywać fotografie do dokumentu nieodpłatnie - bezpośrednio w urzędach, gdzie zamontowano kamery cyfrowe". W Łodzi jednak urząd nikogo nie zmusza do korzystania z punktu foto na miejscu.

– To, gdzie zostały zrobione zdjęcia nie ma żadnego znaczenia - mówi Bogusław Hawryś, dyrektor Wydziału Rejestracji Pojazdów i Praw Jazdy UMŁ. – Petenci raczej chwalą sobie to, że robimy zdjęcia w urzędzie. Korzysta z tego około połowa interesantów.

Inaczej patrzy na sprawę UOKiK

– Decyzja o karze dla PWPW została podjęta na skutek sygnałów od przedsiębiorców prowadzących zakłady fotograficzne. Skarżyli się, że punkty w urzędach odbierają im klientów. Prezes UOKiK stwierdził, że nastąpiło naruszenie zasad zdrowej konkurencji, bo program pilotażowy PWPW zmierza do uzyskania wyłączności na wykonywanie zdjęć do dokumentów - wyjaśnia Katarzyna Frąc z biura prasowego UOKiK. PWPW odwołała się od decyzji UOKiK. (pij)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.