Facebook Google+ Twitter

Koniec z błędami w internecie - BYKOM-STOP!

Do napisania tego artykułu sprowokował mnie wpis Tomka na naszym redakcyjnym blogu. Błędy, błędy, błędy - tak najkrócej można go streścić. Może warto, aby Wiadomości 24 przyłączyły się do internetowej akcji: BYKOM-STOP.

Przykład serwisu popierającego akcję | graf. K Olejniczak"Masz stronę internetową? Prowadzisz bloga? Moderujesz lub często wypowiadasz się na jakimś forum? Daj dobry przykład, pisząc poprawnie. Poprawiaj i upominaj użytkowników, którzy robią miliony błędów ortograficznych w każdej wypowiedzi lub komentarzu, aby jednak poświęcili trochę czasu i uwagi na poprawną pisownię." - tak na stronie internetowej akcji jej pomysłodawcy zachęcają do poparcia.
O dziwo, główny autor akcji Tomasz Topa nie jest polonistą, ale studentem towaroznawstwa i przedsiębiorczości na Akademii Morskiej w Gdyni, któremu bardzo zależy na poprawności językowej w internecie.

Bykom mówimy nasze głośne: NIE!

Akcja ma na celu wyeliminowanie błędów językowych z internetu. W sieci są setki, jeśli nie tysiące stron internetowych, których autorzy sprawiają wrażenie, jakby nigdy nie mieli do czynienia ze słownikami ortograficznymi.
Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, jej celem nie jest tępienie każdej pojedynczej literówki, bo w końcu "błądzić jest rzeczą ludzką". Jedna literówka w dłuższym tekście nie rzuca się tak w oczy, jak 10 błędów popełnionych w dwóch linijkach tekstu. Przykładów takiego językowego niechlujstwa pełno na stronach, blogach a nawet portalach.

Pomoc dla wszystkich

Autorzy projektu oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Wystarczy wejść na stronę, gdzie w dziale "Jak sprawdzać" jest pomoc dla wszystkich osób z dysfunkcjami oraz wszelkiej maści językowych "leniuszków". Z ciekawego artykułu dowiemy się o serwisach i programach, które pomogą w sprawdzeniu ortografii.
Wszyscy, którzy popierają pomysł i chcą przyłączyć się do akcji, mogą pobrać specjalnie przygotowane bannery i zamieścić je na własnych stronach internetowych czy blogach.
Jest to widoczny znak poparcia dla akcji. Gdy widzimy ten symbol na forum internetowym, blogu i innych serwisach w internecie, możemy być pewni, że autorowi zależy na poprawności serwisu.Banner akcji | graf. http://www.bykom-stop.avx.pl/

Z pewnością akcja "Bykom stop" nie naprawi niechlujstwa internautów. Jeśli jednak co 10 serwis będzie promował poprawną pisownię i zachęci przynajmniej jednego czytelnika do przyłączenia się do akcji, możemy być pewni, że wkrótce liczba stron napisanych poprawną polszczyzną wyraźnie wzrośnie.

Wiadomości24.pl a błędy

Dziwi mnie tylko wpis Tomka na blogu. Myślę, że wszyscy uważamy się za dziennikarzy, a im chyba najbardziej powinno zależeć na poprawności artykułów w ich gazecie. Tym bardziej, że w trakcie edycji tekstu na Wiadomości 24, każdy ma możliwość sprawdzenia poprawności pisowni za pomocą specjalnego narzędzia w panelu edycji.

Proponuję, aby Wiadomości24.pl przyłączyły się do akcji BYKOM-STOP!Do tej pory uczyniło to ponad 3500 polskich serwisów.

zapraszam do odwiedzanie strony www akcji: www.bykom-stop.avx.pl

Co o tym sądzicie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Do Kamila to zwracają się *Kamil*, a do kamswietona - *kamswieton*, bo tak jestw profilu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Wiele redaktorów* - jednak *wielu*. Zwroty powinny być istotnie od wielkich liter, ale reakcja jakby przesadzona...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele redaktorów "W24" pisząc zwraca się do mnie zwrotami bezpośrednimi z małej litery... To też jest błąd. Z małej litery to się można zwracać do zwierząt, albo rzeczy, ale nie do ludzi... I żeby dziennikarze dawali taki przykład...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za moją radą baner strony www.bykom-stop.avx.pl widnieje na stronie mojej szkoły już od roku. Jednak zetknęłam się także z... no nazwijmy to, obojętnością na powyższy apel i to w środowisku, któremu nie powinno to być obojętne. :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam używanie Firefoxa 2. Ma on wbudowany słownik polski i na bieżąco sprawdza poprawność słów wpisywanych w formularzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

szczerze mówiąc, to mnie najbardziej denerwują na blogach teksty pisane w TeN SposOOp NioM... słodziukie, landrynkowe blogaski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram, oczywiście! Jeśli kogokolwiek interesują błędy popełniane przez wielkich mistrzów (nie zwykłych blogersów), np. przez RJP, to załączam link do omówienia pewnego sprawozdania pod kątem błędów, usterek i uchybień... -
http://www.mirnal.neostrada.pl/bwRJPspr2003-4.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.