Facebook Google+ Twitter

Koniec z cesarką na życzenie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-20 22:34

Ministerstwo zdrowia ocenia, że w Polsce wykonuje się za dużo cesarskich cięć, ale nie zamierza wprowadzać restrykcyjnego ograniczania liczby takich operacji.

Ograniczenie liczby cięć cesarskich zarekomendowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Według "Dziennika" resort planuje uznać "cesarkę" bez bezwzględnych wskazań medycznych za błąd w sztuce lekarskiej.

Wiceminister zdrowia Marek Haber zapewnia, że restrykcyjnego ustawowego zakazu cięć cesarskich nie będzie, a o sposobie rozwiązania ciąży powinien decydować lekarz prowadzący.
Wiceminister zdrowia zaznaczył, że cesarskie cięcie to duża i poważna operacja, która niesie ryzyko licznych komplikacji i powikłań. Dodał, że według światowej organizacji zdrowia liczba "cesarek" nie powinna przekraczać 10 do 15 procent wszystkich porodów. W Polsce obecnie jest to 25-30 procent.

Zdaniem profesora Romualda Dębskiego, szefa Ginekologii i Położnictwa szpitala Bielańskiego nie da się liczby cięć cesarskich ograniczyć za pomocą formalnych wytycznych.

Romuald Dębski przyznaje, że pacjentki domagają się cięć cesarskich, a lekarze - w zależności od sytuacji - często takie rozwiązanie akceptują. Ginekolog podkreślił, że pacjentki mają sposoby na wymuszenie cięć cesarskich. Na przykład przynoszą zaświadczenia od prywatnych lekarzy rożnych specjalności o wskazaniach medycznych do cięcia cesarskiego. Zaświadczenia są weryfikowane przez szpitalnych specjalistów, gdy kobieta zgłasza się do porodu w dzień. Jednakże gdy poród zaczyna się nocą, nie ma możliwości weryfikacji dokumentów i wówczas wykonuje się cesarskie cięcie.

Wiceminister zdrowia Marek Haber zapowiada, że resort zamierza wpłynąć na ograniczenie liczby cięć cesarskich przede wszystkim poprzez przekonywanie kobiet, że poród silami natury jest najlepszym rozwiązaniem dla matki i dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.