Facebook Google+ Twitter

Koniec z majówką? PiS nie chce, by 1 Maja był świętem państwowym

Życie Warszawy donosi, że posłowie PiS nie chcą, by 1 Maja był obchodzony jako święto państwowe. – Jestem przeciwna obchodzeniu święta robotniczego. 1 Maja ma nie najlepszą tradycję, budzi też niedobre skojarzenia – mówi gazecie Małgorzata Bartyzel z PiSu.

fot. Zygmunt Wieczorek/Dziennik Zachodni – Odwoływanie się do ruchu robotniczego w erze postprodukcyjnej budzi wątpliwości. W gruncie rzeczy to święto jest anachronizmem – dowodzi posłanka PiS w rozmowie z Życiem Warszawy. Zdaniem Małgorzaty Bartyzel, w kalendarzu jest wiele dat lepszych na odpoczynek i refleksję.
– Na przykład święta religijne – mówi. Poseł Tadeusz Cymański z PiS przyznaje, że sprawa jest dyskusyjna i budzi wiele emocji. – Trzeba się zastanowić, co to święto sobą uosabia. Dzień Świętego Józefa został wypaczony w czasach komunizmu. Wielu kojarzy się z przymusowymi pochodami pierwszomajowymi. Po zlikwidowaniu święta 22 Lipca 1 Maja pozostał swego rodzaju skansenem – mówi Cymański.

Jak informuje Życie Warszawy, Polacy są bardzo niechętni likwidacji jakichkolwiek świąt będących dniami wolnymi od pracy, okazuje się jednak, że do 1 Maja są najmniej przywiązani.

Źródło: Życie Warszawy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Też uważam że powinno ono zostać dalej. Mam 20 lat, więc o jakiekolwiek podteksty trudno mnie tu podejrzewać. Po prostu wrosło w tradycje, że mamy majowy weekend i tyle. I po co to zmieniać? Może warto się zastanowić aby nadać temu świętu nowy wydźwięk, nową jakoś, a nie je usuwać. Bardziej postarać się by było to święto pracy, a nie by za każdym razem mówiło się tylko o historii tego święta. Ale nie mam złudzeń, że tak się stanie. Bo nijak u nas nie potrafi się promować świąt. Przykład? Ot, choćby ustanowione kilka lat temu święto 2-go maja, czyli święto barw narodowych i godła. Większość nawet nie wie o takim święcie....
Nie zgadzam się też z moim przedmówcą, który uważa że gdyby podjęto decyzję o usunięciu tego święta to powinno się zorganizować referendum. Bez przesady. Szkoda publicznych pieniędzy! Referendum zarezerwowane jest mimo wszystko dla ważnych spraw. A ta wydje mi się jednak zbyt lekka gatunkowo...
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za pozostawieniem tego święta. Nie jestem "komuchem", bo jestem za młody na komucha. Ale to nie tylko polskie święto i nie tylko komuchy je obchodzą. Poza tym takie rzeczy, tak ugruntowane w świadomości święta, uważam, powinno się zostawiać. Jeżeli usuwać, to po referendum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, zwłaszcza że robotnicy mają coraz gorzej i nie wiadomo czy pierwszomajowe święto nie będzie jedynym autentycznym świętem, kiedy już rozdziobiemy Polskę na kawałeczki dla nowych kapitalistów. Ostatnio wątpiono, czy 11 Listopada to prawidłowa data...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Noo nie wiem,1maja to święto robotników którzy walczyli o swoje prawa,podstawowym postulatem tej walki był system 8 godzinny .
Święto ustanowiono w 1889 w Paryżu na II międzynarodowym kongresie socjalistów, na pamiątkę zamieszek z 1maja 1886 jakie miały miejsce w Chicago.Strajk generalny zmobilizował wtedy 400 000 robotników .We Francji znane również jako święto konwalii,ale o tym kiedyś indziej...Nawet jeśli 1maja kojarzy się co niektorym starszym Polakom z pochodami (obowiązkowymi),święto powinno pozostać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za. Prawdziwe Święto to 3 maja! Znieść to komunistyczne święto, ktore swego czasu większość Polaków kontestowała. Są inne daty, można by zamienić np. 1 maja na 4 czerwca - dzień, kiedy "przeprowadzono pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Miażdżące zwycięstwo odniósł obóz "Solidarności" (99 na 100 mandatów senatorskich oraz wszystkie mandaty poselskie przypadające bezpartyjnym)." [w 1989 r.] - za: Wikipedia. Ale chyba to nie przejdzie, bo trzy lata później tego samego dnia obalono rząd Jana Olszewskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.