Facebook Google+ Twitter

Koniec z mandatami ściąganymi z naszych bankowych kont

Naczelny Sąd Administracyjny wyraził opinię, że Urząd Skarbowy, zgodnie z prawem bankowym, nie może wyciągać informacji o kliencie banku w celu wyegzekwowania niezapłaconego mandatu.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jacek Zemła Express IlustrowanyZaczęło się od niezapłaconego mandatu pewnej mieszkanki Rudy Śląskiej, której nie spodobało się to, że Urząd Skarbowy naruszył jej prawo o ochronie danych osobowych i o tajemnicy bankowej. Oddała więc sprawę do sądu, który orzekł, że wszystko jest zgodnie z prawem. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny oddał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

- NSA przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia - poinformował rzecznik NSA Janusz Darchal. - Jednocześnie NSA wyraził pewien pogląd, że w sprawie wykroczeń Urząd Skarbowy w świetle art. 105 ustawy o prawie bankowym nie może uzyskiwać danych osobowych. Tajemnica bankowa jest najściślej chroniona, w związku z tym odstępstwa od tej ochrony są określone w art. 105 prawa bankowego. Tam się nie wymienia sytuacji egzekwowania mandatów - mówi rzecznik NSA.

Czy oznacza to, że Urząd Skarbowy zdobywając dane osobowe od banków, działał bezprawnie? Janusz Darchal nie chce jednoznacznie odpowiedzieć: Nie chcę tego oceniać. Z mediów płyną informacje, że taki sposób egzekwowania mandatów przez US jest dosyć częstą praktyką, jednak czy było to działanie bezprawne, trzeba poczekać na uzasadnienie tej decyzji NSA na piśmie.

W prawie bankowym wymienia się wiele instytucji, które mogą mieć dostęp do danych osobowych, np. policja, prokuratura, służby ochrony państwa (CBŚ, ABW itp.). Nie jest jednak wymieniony Urząd Skarbowy, a to jego działalność w zakresie egzekwowania mandatów stawia w złym świetle.

Sprawa jest w toku i czeka na decyzję sądu. Jednak decyzja czy Urząd Skarbowy działał zgodnie z prawem, i tak nie uratuje piratów drogowych. Jest bowiem wiele innych możliwości egzekwowania mandatów, np. z papierów wartościowych, z ruchomości, nieruchomości, składek ubezpieczeniowych czy zdrowotnych.

Źródło: Dziennik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.