Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9884 miejsce

Koniec z płatnymi poprawkami! Studencie, sprawdź, co jeszcze cię czeka

Studentów i uczelnie wyższe czekają spore zmiany, które szykuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studencie! Dowiedz się, co cię czeka po 1 października 2011 roku.

Nowe zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym dają dużo możliwości studentom. Reforma wejdzie w życie 1 października 2011 roku i będzie to nowy etap dla studentów i polskich uczelni.

Więcej miejsc na studiach bezpłatnych

Wielu studentów podejmuje naukę na więcej niż jednym kierunku studiów ze względu na to, że na studiach dziennych nauka jest bezpłatna. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadzi nowe zasady, dzięki którym nie będą blokowane miejsca na studiach stacjonarnych dla pozostałych chętnych. Do bezpłatnych studiów na więcej niż jednym kierunku będzie mieć prawo 10 proc. studentów z najlepszymi wynikami. Ministerstwo, dzięki tej innowacji, chce sprawić, aby studenci, którzy zmuszeni byli do podjęcia studiów płatnych mieli dostęp do bezpłatnej formy nauki.

Lepsze warunki na uzyskanie kredytu studenckiego

Dzięki kredytom studenckim nauka na wyższych uczelniach jest dostępna nawet dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Nowe zmiany zakładają, że studenci, którzy wcześniej nie mieli jakiejkolwiek zdolności kredytowej po 1 października za osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej lub rodzinnej państwo poręczy nawet 100 proc. kredytowanej kwoty.

Nowe stypendia socjalne

Według nowych zasad 75 proc. pieniędzy z dotacji przekazywanych będzie na stypendia socjalne, a 25 proc. na naukowe. Dotychczas pieniądze były dzielone po połowie. Podniesiony będzie również próg dochodów jaki przypada na członka rodziny. Taka zmiana sprawi, że pieniądze trafią do najzdolniejszych studentów, jak i więcej pieniędzy otrzymają osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Opłaty za egzaminy zniesione

Reforma szkolnictwa wyższego likwiduje wszelkie opłaty za egzaminy, poprawki, ocenę prac dyplomowych. Wprowadzi natomiast katalog, który będzie informował studenta o bezpłatnych usługach edukacyjnych, którymi będą: egzaminy poprawkowe, komisyjne, dyplomowe, wpis na kolejny semestr i rok studiów, wydanie suplementu do dyplomu, złożenie i ocena pracy dyplomowej, wydanie dziennika praktyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Boże, co za głupoty. Jeżeli student jest za kiepski, żeby zdać egzamin, to dlaczego ma nie płacić za egzamin poprawkowy? Kolejnym postulatem będzie zapewne prawo każdego Polaka i Polki do studiowania. Poza tym 75% stypendiów powinno iść na stypendia naukowe, a 25% na socjalne. Nie należy mylić studiów z pomocą społeczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.