Facebook Google+ Twitter

Koniec z plombami? Naukowcy twierdzą, że zęby można regenerować!

Najnowsze odkrycie naukowców, którym przewodzili badacze z Uniwersytetu Harvarda donosi, że dziury w zębach mogą same zarastać i że już wkrótce nastąpi koniec sztucznych wypełnień.

 / Fot. Karolina Misztal/PolskapresseWyniki badań zostały przedstawione w magazynie "Science Translational Medicine" i dowodzą, że impuls lasera o niewielkiej mocy jest w stanie zregenerować zębinę - pod jego wpływem komórki zębów zaczynają ją znowu produkować - donosi gazeta wyborcza.pl.


Jak to działa?

Pod wpływem światła laserowego powstają reaktywne formy tlenu, które są niezmiernie ważne w przesyłaniu różnych sygnałów chemicznych w komórkach. Prawdopodobnie, aktywują białko, transformujący czynnik wzrostu beta, który m.in. pobudza komórki do regeneracji, a jednocześnie składnia komórki zębów do ponownej produkcji zębiny. Pod wpływem tylko jednego impulsu lasera, w ciągu 12 godzin pojawia się warstwa nowej tkanki.

Póki co, eksperymenty zostały przeprowadzone na gryzoniach. Teraz - czas na ludzkie zęby, które, jak podkreślają naukowcy, są większe, więc będą łatwiejszym przedmiotem dalszych badań. Jeśli tę metodę leczenia uda się skutecznie wdrożyć u ludzi, to być może już za kilka lat małe dziurki z powodzeniem będzie można zagoić za pomocą lasera.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.