Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16593 miejsce

Koniec z podwójnym OC. Wchodzą nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń obowiązkowych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-13 07:17

Łatwiej będzie wyjść z pułapki podwójnego ubezpieczenia OC. 11 lutego weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowych ubezpieczeń OC. Wyeliminować mają m.in. problem podwójnych polis, z którym borykają się kierowcy, gdy z różnych przyczyn nie dopilnowali rozwiązania umowy z jedną firmą ubezpieczeniową, a podpisali już kolejną z innym.

Zmiany odczują nie tylko oni, również wszyscy kierowcy: w przyszłości firmy ubezpieczeniowe przed przedłużeniem umowy będą zobowiązane przedstawić klientom na piśmie nowe warunki ubezpieczenia. Umowy zawarte na odległość będzie można rozwiązać. To tylko niektóre zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach OC.

Pożegnanie z podwójnym OC

Nowe przepisy mają na celu rozwiązać problem podwójnych ubezpieczeń OC i zlikwidować czyhające na klientów pułapki. W taką pułapkę wpadł między innymi pan Jakub, który we wrześniu ubiegłego roku kupił używane auto. W listopadzie wykupił polisę u nowego ubezpieczyciela, i dopiero wtedy próbował wypowiedzieć starą umowę, zawartą przez poprzedniego właściciela auta. Niestety, dowiedział się, że zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami powinien był złożyć wypowiedzenie odziedziczonej umowy najpóźniej 30 dni od dnia zakupu. Ponieważ tego nie uczynił w terminie – stara polisa obowiązywać miała do końca umowy zawartej przez poprzedniego właściciela. W efekcie pan Jakub musiał równocześnie płacić składki do dwóch firm ubezpieczeniowych.

Ofiarą niedoskonałych starych przepisów padła też Pani Aleksandra. Po tym jak kupiła używane auto - wykupiła nową polisę, natomiast zupełnie zapomniała o wypowiedzeniu starej umowy. Kilka tygodni po zakupie dostała wezwanie do opłacenia składki starego ubezpieczenia na kolejny rok. Zgodnie bowiem z obowiązującymi wówczas przepisami - ponieważ nie rozwiązała umowy na piśmie najpóźniej jeden dzień przed jej wygaśnięciem – polisa automatycznie odnowiła się. Pani Aleksandra musiała w efekcie opłacać przez kolejny rok obie polisy: i tę, którą odziedziczyła po poprzednim właścicielu ( a która przedłużyła się automatycznie) i tę, którą sama wykupiła.

Nowe przepisy mają problem podwójnych polis wyeliminować. Nowelizacja ułatwić ma rozwiązanie umowy zawartej przez poprzedniego posiadacza pojazdu.
- Po zakupie używanego samochodu i przejęciu ubezpieczenia nowy właściciel będzie mógł wypowiedzieć umowę pisemnie w dowolnym momencie obowiązywania - podkreśla Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z firmy Aviva.

Jak wypowiedzieć umowę?

Oświadczenie o rezygnacji z umowy można przesłać listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej - o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego. To nowość: do tej pory liczyła się data doręczenia pisma do firmy ubezpieczeniowej. Jednak uwaga: jeśli wypowiedzenie wyślemy kurierem albo za pośrednictwem operatora innego niż publiczny, nadal decydująca będzie data doręczenia wypowiedzenia. - Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC może zostać złożone na odpowiednim formularzu również u agenta reprezentującego danego ubezpieczyciela i jest ono skuteczne z datą złożenia – wyjaśnia Łukasz Błaszczak, ekspert Avivy.

Nowa pułapka

Nowelizacja zmienia też regulacje związane z przedłużaniem umów. Umowy OC przechodzące ze sprzedawcy na nabywcę wraz z zakupionym autem - nie będą już przedłużane automatycznie. Po prostu wygasną po okresie obowiązywania (jeśli oczywiście nie zostaną wcześniej wypowiedziane i rozwiązane). Wyeliminuje to problem podwójnych OC w sytuacji, gdy nowy właściciel zapomniał o wypowiedzeniu ubezpieczenia zawartego przez poprzednika.
Jednak zdaniem ekspertów – zmiany sprowadzają na nabywcę auta z drugiej ręki inną pułapkę. Jeżeli nie wykupi on nowej polisy, a stara przestanie obowiązywać – może pozostać zupełnie bez ubezpieczenia OC. - Byłoby źle, gdyby z jednej skrajności, jaką jest podwójne ubezpieczenie, wpaść w drugą, jaką byłby brak ubezpieczenia lub przerwa w ciągłości ochrony – mówi Łukasz Błaszczak z Avivy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.