Facebook Google+ Twitter

Koniec z pożyczkami na dowód! W życie weszła ustawa o kredycie konsumenckim - cz. 1

Od 18 grudnia 2011 roku obowiązuje nowa ustawa o kredycie konsumenckim. W zamyśle ustawodawcy nowe zasady miały ułatwić życie pożyczkobiorcy. Ale czy tak jest?

18 grudnia 2011 roku po półrocznym vacatio legis zaczyna obowiązywać zupełnie nowa ustawa z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715). Oznacza to, że już tegoroczne pożyczki świąteczne będą udzielane na nowych zasadach, a tych jest sporo. Główny nacisk położono na informowanie klienta o całkowitych kosztach kredytu oraz zaprzestaniu udzielania pożyczek na dowód, co ma ukrócić wpadanie w tzw. pułapkę kredytową (czyli spłacanie jednego kredytu poprzez zaciąganie kolejnego). Niestety, nie wszystkie przepisy są korzystne dla pożyczkobiorcy, choć na pierwszy rzut oka na takie wyglądają.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim nie ułatwia życia


Najważniejsze zmiany w kredycie konsumenckim:
Po pierwsze: Banki, SKOK-i oraz firmy prywatne trudniące się udzielaniem szybkich pożyczek mają obowiązek zbadać zdolność kredytową pożyczkobiorcy przez udzieleniem mu pożyczki, co w praktyce oznacza koniec pożyczek na dowód, bez sprawdzania w BIK itd.

Po drugie: Wprowadzono informowanie pożyczkobiorcy o całkowitym koszcie kredytu (na standardowym formularzu obowiązującym w całej Unii Europejskiej). Dzięki temu łatwiejsze ma być porównanie ofert pożyczkowych różnych instytucji.

Po trzecie: Zlikwidowano limitu 5 proc. kosztu kredytu - tyle maksymalnie banki mogły do tej pory pobrać w formie prowizji i opłat od oferowanej klientowi pożyczki. Omijano jednak ten limit, nakazując klientom ubezpieczanie kredytu, a koszt takiego ubezpieczenia nie wliczał się do limitu.

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

roger
  • roger
  • 24.07.2012 15:55

Kredyt nie jest tak latwo wybrac, przewaznie szybie pozyczki maja wysokie oprocentowanie. Dlatego ja zazwyczaj korzystam z rankingow aby spradzic oplacalnosc produktu. Aktualnie na szczycie jest Getin

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.