Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1347 miejsce

Koniec z problemem podwójnego obywatelstwa na Ukrainie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-12 10:52

Blok Julii Tymoszenko przygotował projekt ustawy, który ma rozwiązać problem podwójnego obywatelstwa na Ukrainie. Zgodnie z nim, osoba posiadająca dwa paszporty, będzie musiała zrzec się jednego z nich.

Kwestia podwójnego obywatelstwa dotyczy głównie osób mających rosyjski i ukraiński paszport. Ten problem jednak dotyka także innych regionów przygranicznych - na przykład Bukowiny, gdzie mieszkają Rumuni, czy Zakarpacia, gdzie żyją Węgrzy.

Dwa paszporty, czasem egzotycznych krajów, jak na przykład Panama, mają często także deputowani i biznesmeni. Nie ma jednak dokładnych danych mówiących o skali tego problemu. Według prokuratury w Sewastopolu, tylko w tym mieście jest co najmniej 1,5 tysiąca takich osób. Kontrola rozpoczęła się po konflikcie Moskwy z Tbilisi, gdy nagłośniono fakt, że Rosjanie rozdawali paszporty mieszkańcom Osetii Południowej i Abchazji.

Obecnie procedura wygląda następująco: jeżeli prokuratura znajdzie osobę z podwójnym obywatelstwem musi ona oddać jeden z paszportów. Gdy ktoś odmówi, wtedy sprawą zajmuje się MSW i komitet przy prezydencie do spraw obywatelstwa, który może pozbawić ukraińskiego paszportu.

Blok Julii Tymoszenko proponuje nałożenie kar w wysokości ponad 2 milionów hrywien czyli miliona złotych, jeżeli ktoś nie zechce zrzec się paszportu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.