Facebook Google+ Twitter

Koniec z uciekającymi reklamami w sieci?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przyjrzeć się internetowym uciekającym reklamom. Irytujące banery mogą być uznane za nielegalne.

Latająca reklama, ale krzyżyk działa. / Fot. screenNikomu chyba nie są obce uciekające reklamy w sieci. Dosłownie „uciekające” - użytkownik, który chce zamknąć takie okno reklamowe, musi gonić kursorem po całym ekranie, aby najechać na krzyżyk. UOKiK bada też inne uciążliwe reklamy sieciowe, czyli okienka, których nie można zamknąć, bo nie mają krzyżyka lub krzyżyk jest nieaktywny - po najechaniu na niego reklamy nadal nie można zamknąć.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym UOKiK-u, problem został poruszony już w tamtym roku, wciąż trwają postępowania wyjaśniające. Informacje dotyczące firm zlecających wypuszczenie takich banerów nie zostaną na razie ujawnione. Konsekwencje mogą być dwojakie - wszczęcie postępowania karnego lub obciążenie finansowe w postaci 10 proc. przychodów osiągniętych w poprzednim roku.

Problem jest poważny, ponieważ stosując nierzetelne rozwiązania, odbiera się konsumentowi prawo wyboru jakie treści chce czytać lub oglądać. Krzyżyk okna jest umownym znakiem zamykającym je, a omijanie tej zasady jest formą przymuszenia.

Sprawa jest w toku. Czekamy na jej rozwiązanie.

Źródła:
rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

(+) Za poruszenie tematu. Nic mnie bardziej nie irytuje w Internecie jak uciekające, skaczące reklamy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez reklamy padloby wiele medialnych instytucji. Bo z czegos musza żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zupełnie tego nie rozumiem. Internauci mają prawo wyboru. Jeśli ktoś nie zablokował wyświetlania reklam, to znaczy, że widocznie się na nie zgadza i chce je oglądać. Jeśli ktoś gania za krzyżykiem, to widocznie lubi. A gdyby użytkownicy internetu nie oglądali reklam, a więc, mówiąc językiem naukowym, nie stwarzali na nie popytu, to reklam by nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okropnie mnie wkurza to ściganie się z uciekającymi reklamami, więc już się na zapas cieszę, że znikną, ale pewnie spece od reklamy wymyślą coś innego - co znowu będzie nas wkurzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.08.2009 13:26

Wreszcie się ktoś bierze za coś co jest nie potrzebne w sieci zabawa - kto mnie złapie ;p;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie. Trzeba się tego pozbyć raz na zawsze. Ja przynajmniej takich reklam nienawidzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.