Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18187 miejsce

Koniec z umowami śmieciowymi w agencjach pracy tymczasowej?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która dotyczy tysięcy osób zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej na tzw. umowach śmieciowych. Z uchwały wynika, że agencja powinna oferować umowę o pracę zamiast zlecenia.

O zatrudnianiu na umowy o dzieło czy umowy zlecenia, napisano już niejedną książkę i tekst prasowy. Tego typu umowy, są zaliczane do tzw. kontraktów (umów) śmieciowych, bo nie dają takich sam praw jak umowa o pracę.
Na podstawie danych zawartych w raporcie "Młodzi 2011", umowa śmieciowa jest proponowana ponad 55 proc. osób zatrudnianych po raz pierwszy. Najwyższy wskaźnik 82 proc. dotyczy osób w wieku 18-20 lat, najniższy 26 proc. dla osób w wieku 30-32 lat. Również osoby kończące studia, nie są w dobrej sytuacji. Aż co czwarty absolwent, w pierwszym roku po zdobyciu dyplomu, nie może znaleźć pracy.

Firmy, w celu zminimalizowania pozapłacowych kosztów pracy, z reguły oferują umowy zlecenia lub o dzieło, rzadziej umowy o pracę na czas określony. Z przepisów prawa o ubezpieczeniu społecznym wynika, że z tytułu umowy-zlecenia pracownikowi, który nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń, przysługuje ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne. Firmy znalazły jednak sposób, aby oszczędzać nawet na umowach zlecenia. Wystarczy, że przedsiębiorca stworzy kilka mniejszych firm i zatrudni w nich tę samą osobę. Gdy jedna z tych firm opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za tego pracownika, np. od umowy zlecenia za 300 zł, to pozostałe, zatrudniające go na podstawie zlecenia, mogą już nie płacić ZUS.

Umowę zlecenia preferują również popularne agencje pracy tymczasowej. Pomijając niekorzystne implikacje na wysokość przyszłej emerytury osób pracujących na umowach śmieciowych, w przypadku osób zatrudnionych w agencjach pracy, zapadła bardzo korzystna uchwała Sądu Najwyższego, która jakoś nie wywołała większego zainteresowania w tak ważnym temacie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

fizyczny
  • fizyczny
  • 19.03.2012 12:18

A nie wiedzą dlaczego nie mają na emerytury

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta fletmistrzyni
  • Marta fletmistrzyni
  • 15.02.2012 20:55

Bo oni prowzdzom politykę pro rodziną jak bo chcesz dostać prace na umowę o pracę to musisz mieć kogoś z rodziny co cię wkręci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 22.12.2011 19:29

a co z agencjami ochroniarskimi ? oni legalnie łamią prawo i rząd o tym wie,ale Tuskowi i jego bandzie jest dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.