Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8945 miejsce

Koniec z uśmiechem. Będą nowe zdjęcia do paszportów

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-24 22:17

W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zdjęć w paszportach, a od piątku w tych dokumentach zawarte też będą tzw. dane biometryczne. O nowy dokument możemy się ubiegać już za dwa dni.

Wystarczy zaznaczyć we wniosku, że chodzi właśnie o dokument z nowymi danymi. Wymiana paszportów nie jest na razie obowiązkowa. O ich ważności wciąż decyduje data na stemplu, czyli 10 lat od chwili wydania. - Do tej pory na zdjęciu do paszportu prezentowaliśmy swój lewy profil. Do nowego dokumentu będzie potrzebna inna fotografia - tłumaczy Katarzyna Prus, szefowa wydziału spraw obywatelskich i migracji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Twarz trzeba będzie ustawić na wprost obiektywu. Koniec z uśmiechem, ale można będzie natomiast pozostać w biżuterii, lecz o małych gabarytach. Oczu nie mogą przesłaniać włosy. Twarz ma zajmować od 70-80 proc. powierzchni fotografii, samo zaś zdjęcie musi mieć wymiary 3,5 na 4,5 cm. Tak ostre rygory nie obowiązują fotografów w momencie, gdy robią zdjęcie dziecku do lat 5. Mały podróżnik nie otrzyma bowiem paszportu biometrycznego, a jedynie tymczasowy.

Nowe dokumenty mają docelowo zawierać zabezpieczenia w postaci chipu z zakodowaną informacją o właścicielu paszportu, m.in. dane o rysach twarzy oraz odciski palców. - Taki obowiązek wynika z naszego członkostwa w Unii Europejskiej - uzasadnia Prus. Pomysłodawcy tego rozwiązania argumentowali, że dane biometryczne wpłyną na ograniczenie przestępczości związanej z kradzieżą tożsamości i fałszowaniem dokumentów. Dokument powinien do nas trafić miesiąc po złożeniu wniosku o jego wydanie. Warto też w urzędzie dopytać, gdzie należy zgłaszać się po odbiór paszportu. W niektórych województwach nie będzie można odbierać nowych paszportów w starostwach, lecz w wyznaczonych referatach urzędów wojewódzkich.
AR, MK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Archiwum radia Zet: "Już od 28 sierpnia, wszystkie biura paszportowe w Polsce będą przyjmować nowe wnioski, z nowymi zdjęciami."
ktos sie myli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

KOREKTA: zawarte będą również tzw. dane..., ale można będzie pozostać w biżuterii..., zajmować 70-80 proc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.