Facebook Google+ Twitter

Koniec z wieloletnimi procesami sądowymi

Czy procesy sądowe ciągnące się latami przejdą do lamusa? Ministerstwo Sprawiedliwości wymyśliło rozwiązania, które pozwolą na kończenie procesu już na pierwszej rozprawie.

Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw5fi.jpg&filetimestamp=20061012161354 Wśród propozycji zmian znajduję się ta, która przewiduje, że do prokuratora będzie można składać wnioski o wyroki w poważnych sprawach. Ma to dotyczyć wszystkich występków, a więc czynów zagrożonych karą do 15 lat więzienia, np. rozbojów.

W przyspieszeniu spraw, pomóc mają także ugoda z prokuratorem i dobrowolne poddanie się karze. Z tej ostatniej możliwości obecnie korzystają drobni przestępcy, np. Ci, którzy dokonali włamania, czy prowadzili po pijanemu. Chodzi o przestępstwa zagrożone karą do dziesięciu lat więzienia. Obowiązkowe będzie także szczegółowe zaplanowanie spraw, które wymagają kliku posiedzeń.

Projekt zmian ma trafić do rządu jeszcze w tym roku.

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", średni czas trwania w Polsce procesu karnego w sądzie rejonowym to pół roku. W niektórych warszawskich sądach czas ten wydłuża się nawet do dwóch lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.