Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9133 miejsce

Koniec zabaw w doktora. Lekarz skazany za molestowanie

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-10-04 12:46

Poznański lekarz został skazany na 5 lat za molestowanie nieletnich pacjentek. Dodatkowo sąd ukarał go 10-letnim zakazem wykonywania zawodu.

Dla dr. Krzysztofa Kordela, rzecznika odpowiedzialności zawodowej wielkopolskich lekarzy, który od lat pilnuje ich moralności, to za mało. Pierwszy raz w historii zażądał dożywotniego zakazu wykonywania zawodu. Nie każdy lekarz jest zły. Ale dla tych, którzy wykorzystują pacjentów, tolerancja się skończyła. - Fot. W. Wylegalski

Robert N., pediatra i kardiolog dziecięcy, badał 12-letnią dziewczynkę. W tak szczególny sposób, że zaniepokojeni rodzice zawiadomili Prokuraturę Rejonową Poznań Grunwald. Prokuratura, by wykluczyć nieporozumienie, poszukała biegłego. – O opinię zwrócono się do mnie: czy konieczność przeprowadzenia takiego badania wymagała takich, a nie innych czynności – mówi dr Krzysztof Kordel, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. – Zacząłem sprawę wyjaśniać...

Dziecko nie kłamało

– Przesłuchałem dziecko w obecności rodziców, przy powołanych biegłych – psychologu i psychiatrze dziecięcym – mówi dr Kordel. – Biegli nie stwierdzili skłonności dziecka do konfabulacji.
Inaczej mówiąc: dziewczynka, skarżąca się na dziwne zachowanie lekarza, nie fantazjowała.
– Kolejna pacjentka była starsza, 16-letnia – poinformował prokurator Mirosław Adamski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej. – Lekarz uśpił ją – niby do badania serca. Dziewczyna ocknęła się w trakcie gwałtu.
Robert N. nie przyznał się do winy. Twierdził, że nastolatki kłamią. Po długim postępowaniu w prokuraturze sprawa trafiła w końcu do Sądu Rejonowego w Poznaniu. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Lekarz został skazany na 5 lat więzienia. Dodatkowo sąd ukarał go najwyższym, 10-letnim zakazem wykonywania zawodu.

Pierwsze dożywocie?

– Ostatnia nowelizacja kodeksu, bodajże sprzed miesiąca, uczyniła wyjątek dla pedofilii. Sąd będzie mógł teraz orzec dożywotni zakaz, ale... prawo nie działa wstecz – mówi Krzysztof Kordel.
Jest sumieniem – i prokuratorem – wielkopolskich medyków już piąty rok. Nigdy dotąd nie występował
o dożywotni zakaz wykonywania zawodu. Mówi, że czeka jedynie na uprawomocnienie się wyroku Roberta N. Do tego czasu sprawa przed sądem lekarskim została zawieszona...
– Jako rzecznik będę o taką karę wnioskował – mówi dr Kordel. – To wyjątkowa kara dla wyjątkowych sytuacji. Ja sobie nie wyobrażam, żeby człowiek o takich skłonnościach mógł pracować z dziećmi, a jego obie specjalizacje są związane z dziećmi. To nie był błąd w sztuce lekarskiej. Odebranie prawa wykonywania zawodu to kara dla tych, którzy wiedzą, że łamią prawo w sposób umyślny. Dla łowców skór i pedofili.
Dotąd tylko jeden sąd lekarski w Polsce ukarał lekarkę dożywotnim zakazem wykonywania zawodu. Sprawa dotyczyła aborcji. Lekarka nie zaskarżyła orzeczenia. Popełniła samobójstwo.

Specjalista, mąż, ojciec

Lekarz, który wykorzystał zaufanie młodziutkich pacjentek i ich rodziców, nie wygląda na potwora.
W średnim wieku, około czterdziestki. Ma żonę, dwójkę dzieci. Konsekwentnie nie przyznaje się do winy. W prokuraturze, sądzie i u rzecznika. Zaprzecza. Twierdzi, że pokrzywdzone dzieci wszystko wymyśliły. Zaskarży wyrok. Za kilka miesięcy sprawę rozpatrzy – jako sąd drugiej instancji – Sąd Okręgowy. Jego orzeczenie będzie prawomocne.
– Wówczas poproszę o wyrok z uzasadnieniem i zażądam dożywotniego zakazu wykonywania zawodu – zapewnia dr Kordel.

Barbara Sadłowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

*Dotąd tylko jeden sąd lekarski w Polsce ukarał lekarkę dożywotnim zakazem wykonywania zawodu. Sprawa dotyczyła aborcji. Lekarka nie zaskarżyła orzeczenia. Popełniła samobójstwo.*
Chyba za ostro ją potraktowano, wszak aborcja jest masowym zjawiskiem. Jeszcze niedawno było sporo ogłoszeń w prasie i to tak dwuznacznych, że aż... jednoznaczne. Chyba że jeszcze coś w tej sprawie było, o czym nie wiem.
Które przestępstwo jest większe - aborcja czy molestowanie pacjentek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację, to samo było z Samsonem. Już wówczas nad tym myślałem - jak to możliwe, że dzieci (i to specjalnej troski) są same. A rodzice? Na zakupach? Inna sprawa, że nazwisko wówczas mówiło samo za siebie - to była sława!
Kiedyś widziałem amer. film (na faktach), że taki lekarz dobierał się, ale do starszych babek. Myślę, że w pewnych branżach, jeśl ilekarz zobaczy ładną pacjentkę to mu mózg się lasuje... W porządnych gabinetach jest pielęgniarka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomijając wszystko, to kto zostawia dziecko samo u jakiegokolwiek lekarza..? Nigdy mi się to nie zdarzyło, ani nogdzie tego nie zaobserwowałem... Rodzic ZAWSZE wchodzi do KAŻDEGO lekarza RAZEM z dzieckiem, chociażby dlatego, aby pomóc w wywiadzie lekarskim odnośnie danej choroby.. Później może sobie usiąść gdzieś na boku, ale jest nadal w gabinecie.
---
A tak w ogóle, to co jeszcze się okaże... co jeszcze... Księża, lekarze, nauczyciele... Ten świat się już chyba kończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.