Facebook Google+ Twitter

Koniec ze studiowaniem na wielu kierunkach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-15 19:24

Ministerstwo nauki zamierza ograniczyć studiowanie na kilku kierunkach. W projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym jest zapis mówiący o tym, że na uczelni publicznej tylko jeden kierunek będzie można studiować za darmo. Za kolejne - trzeba będzie zapłacić.

Ministerstwo robi wyjątek tylko dla najzdolniejszych. Bezpłatnie kolejny fakultet będzie mogło wziąć tylko 10 procent najlepszych studentów na danej uczelni. Nowe zasady miałyby obowiązywać od przyszłego roku i już teraz budzą sporo dyskusji.

Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie popiera pomysł. Wielokierunkowość na uczelniach - jego zdaniem - zaszła zbyt daleko. Profesor podejrzewa, że w wielu przypadkach nie chodzi o wzbogacenie wiedzy, ale o przywileje związane ze studiowaniem - na przykład stypendia.

Innego zdania jest profesor Zbigniew Kąkol, prorektor do spraw kształcenia na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak mówi - wprowadzenie opłat za drugi kierunek studiów to brak konsekwencji. Profesor Kąkol zwrócił uwagę, że z jednej strony ministerstwo podejmuje takie działania jak uruchamianie kierunków zamawianych, z drugiej zaś zakłada, że jeżeli student podejmie na nim studia i będzie to drugi kierunek to będzie musiał za niego płacić. To są - jego zdaniem - sprzeczne rzeczy.

Inną kontrowersyjną zmianą, którą przewiduje planowana nowelizacja jest wprowadzenie limitów przyjęć na uczelniach publicznych. Jest też dobra informacja dla studentów. Projekt przewiduje bowiem "katalogi usług", za które uczelnia nie będzie mogła pobierać opłat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.