Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25962 miejsce

Koniec ze zwiedzaniem Białego Domu

Od tego weekendu Biały Dom, rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, jest już niedostępny dla wycieczek. Decyzję podjęto na czas nieokreślony, a tłumaczona jest ona oszczędnościami w budżecie federalnym.

Biały Dom od strony północnej / Fot. Alina ZienowiczWycieczki po rezydencji były bardzo popularne, m.in. wśród uczniów i studentów. Termin trzeba było rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Niejednokrotnie zwiedzający natrafiali na korytarzach Białego Domu na Pierwszą Damę lub samego prezydenta co sprawiało, że wycieczki były jeszcze bardziej atrakcyjne.

W związku z zawieszeniem zwiedzania, Jay Carney, rzecznik prezydenta Baracka Obamy poinformował, że oszczędności szukają wszystkie agencje. Służby bezpieczeństwa zaproponowały różne opcje - "od anulowania wycieczek dla zwiedzających po przymusowe bezpłatne urlopy i cięcia godzin nadliczbowych. [...] Biały Dom zdecydował, że, niestety, musimy czasowo zawiesić wycieczki" - poinformował rzecznik.

Biały Dom (ang. White House) / Fot. Alina Zienowicz"Jesteśmy rozczarowani tą decyzją; byłoby znacznie lepiej, gdyby Kongres podjął działania, by opóźnić cięcia budżetowe" - mówił Carney. Cięcia wynoszą 85 mld dolarów i w związku z brakiem porozumienia między republikanami i demokratami w Kongresie weszły w życie od 1 marca.

Biały Dom (ang. White House) położony jest w Waszyngtonie przy 1600 Pennsylvania Avenue. Jego budowa rozpoczęła się 13 października 1792 r., czyli ponad 220 lat temu. Zaprojektował go irlandzki architekt James Hoban, który wzorował się na dublińskich pałacykach w stylu georgiańskim. Uroczystości związane z oddaniem budynku do użytku miały miejsce w 1800 r. Pierwszym mieszkańcem był John Adams - prezydent w latach 1797-1801. Rezydencję zamieszkiwali wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych oprócz George'a Washingtona.

Otoczenie Białego Domu / Fot. Alina ZienowiczTen neoklasycystyczny budynek składa się m.in. z 132 pokoi, 32 łazienek, siedmiu zejść schodowych, biblioteki, kina, kręgielni i pokoju bilardowego. Natomiast we Wschodnim Skrzydle (East Wing) znajduje się podziemny bunkier mogący przetrwać nawet atak nuklearny. Od 2012 r. na terenie rezydencji działa także mały browar, który produkuje piwo o nazwie "White House Honey Ale".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.