Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5455 miejsce

Koniecpol - znikające miasto

Czy w XXI wieku miasto zamiast się rozwijać może "kurczyć" się się z dnia na dzień? Tak właśnie dzieje się z Koniecpolem.

Koniecpol, miasteczko nad Pilicą, z ok. 6 tys. mieszkańcami. Tu czas zatrzymał się w latach 70. ubiegłego wieku. Fabryce Płyt Pilśniowych odcięto prąd, bo zalegała z opłatą. Pracownikom od 3 miesięcy nie wypłacono pensji.

Osoby zakładające działalność gospodarczą szybko z niej rezygnują. Ci, którym udaje się przetrwać, zamieniają wynajmowane lokale na tańsze, o ile takowe znajdą (przeciętny czynsz ok. 1000 zł miesięcznie bez względu na metraż).

Większość mieszkańców utrzymuje się z rent i emerytur. Są tacy, którzy muszą przetrwać miesiąc za 400 zł z groszami, zalegają z opłatami, nie mają na leki,
nie wspominając o rodzinach z dziećmi nie mogących związać końca z końcem. Dzieciom kupuje się ubrania w "ciucholandach".

W niedawno wybudowanym szpitalu działa tylko przychodnia, gdyż na uruchomienie oddziałów nie ma pieniędzy, a w szkole podstawowej nr 2 z tego samego powodu nie dobudowano łącznika między halą sportową, gdzie odbywają się lekcje wychowania fizycznego a budynkiem szkolnym. Uczniowie w zimne dni marzną, przechodząc tam.

Kultura też tu upada. Pałac mieszczący Dom Kultury i kawiarnię zabiera właściciel, tym samym w przypałacowym parku nie będzie latem festynów (jedyna rozrywka mieszkańców).

Budynek stacji PKP już od dawna stoi zamknięty w opłakanym stanie, ilość pociągów ograniczona. Dworca PKS nie zbudowano do tej pory, autobusów coraz mniej. Z Częstochową mamy bardzo dobre połączenie (busy, PKS, pociągi), ale dostanie się do o wiele bliżej położonej Włoszczowy czy Myszkowa graniczy z cudem.

Większość ulic też woła o pomstę do nieba. Co 2, 3 tygodnie trzeba wymieniać fleki w obcasach, bo chodniki nie nadają się do użytku.

Jak na tak małą miejscowość wg mnie są tu bardzo wygórowane czynsze. Wytłumaczę na własnym przykładzie. Za mieszkanie o pow. 37 m kw. w bloku z 1952 roku, bez balkonu, daleko od centrum, płacimy 370 zł, podczas, gdy moi rodzice we Włoszczowie (powiat) płacą tylko 308 zł za 48 m kw. w bloku z 1983 roku, ocieplone, z balkonem, blisko szpitala i centrum.

Nawet tutejszy basen nie nadaje się do użytku, ponieważ zamieszkują go nieznane mi stworki (np. pajęczaki itp.), pijawki ropuchy i inne "żabowate", a czasami małe rybki. Kiedyś pojawiły się tam karpie.

Jest jednak możliwość postawienia Koniecpola na nogi. Brak tylko inwestora, który wykorzystałby plac przy zalewie na budowę ośrodka wypoczynkowego. Latem przyjeżdżają tu letnicy ze Śląska. Mamy też ścieżkę rowerową, biegnącą przez las.

Na koniec trzeba wspomnieć, że to takie małe miasteczko, a takie niebezpieczne, jeśli chodzi o wypadki drogowe. Mieszkam tu 16 lat i w tym czasie miało tu miejsce tyle wypadków (groźnych, mniej groźnych i śmiertelnych), że w ciągu mojego 25-letniego życia we Włoszczowie o tylu
nie słyszałam. Może ktoś zadba o bezpieczeństwo Koniecpolan?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

d
 • d
 • 27.07.2012 18:55

a ja chcę uciec stąd czym prędzej... nie wyobrażam sobie, żebym kiedykolwiek po zakończeniu szkoły mogła tu pracować/żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Urban
 • Urban
 • 26.07.2012 21:50

Cała prawda co się dzieje. Co to ma być żeby jednostki Osp Gminy Koniecpol Musiały się odwoływać z akcji ratunkowo pożarniczej bo nie ma paliwa w wozach albo żeby ludzie musieli chodzić po nie odśnieżonych drogach chodnikach to co się dzieje to skandal żeby zapobiec temu trzeba by było z rzucić z krzesełka Burmistrza i dać dowodzenie Koniepolaninowi któremu zależy, dla którego Słowik Chrząstów Rynek oraz pobliskie Wsie gm. bedą ważne a nie tylko rynek bo tam mieszka. Co inni ludzie mają mieć źle iż pewny człowiek doprowadza gm do bankróctwa co do drugiego najwiekszego w województwie już byli Koniecpolsy urzędnicy pewni żeby oddać płyty swojemu tak oddali że teraz ludzie nie mają za co żyć i nie tylko te wszystkie zaczęte budowy jak np. Dom Strażaka przy ul.Szkolnej 1 .. Ludzie ja mam Dopiero 15 lat a pamiętam jak kiedyś było a jak teraz jest powinniśmy Nawiązać sojusz i tyle bo jest coraz gorzej czym się da pomagać Robić PLAKATY WYSYŁAĆ PISMA i wszelkie podobne czynności

Komentarz został ukrytyrozwiń
zxc
 • zxc
 • 08.02.2012 10:36

Najgorsze jest to że nie płaci wynagrodzenia i pracownik praktycznie nic nie może zrobić.
Przydała by się sprawa dla reportera lub coś podobnego.
Szara polska rzeczywistość jak, że odmienna od wizerunku przedstawianego w TV.
Jak to w Polsce jest dobrze i pięknie na tej zielonej wyspie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
przykro mi
 • przykro mi
 • 06.02.2012 21:41

To co w dużej mierze zabija Koniecpol to mentalność ludzi. Nie oszukujmy, może to brutalne ale "stare" pokolenie ludzi rodem z PRL-u zniknie - wtedy warunki i możliwości zmienią się. Oby.
Jeśli ktoś zdobywa sobie głosy wyborców zabawą i "kiełbasą" wyborczą a ludność jeszcze tłumnie na tą osobę głosuje to chyba nie jest normalne? Zaściankowość i pewne zacofanie widzimy na każdym kroku, i nie możemy tego zamiatać pod dywan, to rzeczywistość.
Koniecpol z ogromną ilością wad, choć i też małych plusów jest miejscem magicznym - a dlaczego?
Bo gdyby tak zamknąć, ogrodzić to wszystko wielką kopułą, to tak naprawdę nic się tam nie zmieni i nikt tego nie zauważy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
artur
 • artur
 • 06.02.2012 20:31

W Koniecpolu zawsze byly 'mozliwosci' ciagle cos mialo byc, cos nowe, inwestycje itd. A prawda jest taka, ze miasto umiera. 10 lat temu na osiedlu byly 4-5 miesc gdzie mozna bylo wyjsc, napic sie piwa, kazde mialo inny charakter i inna klientele, teraz sa 2. Co do palacu kultury i basenu to szkoda slow. Ten pseudo basen dla niepelnosprawnych to totalna porazka, dlaczego nie uzyli tych pieniedze na zrobielnie betonowej wylewki na calosci duzego basenu wiedza tylko ci, ktorzy zrobili na tym kase. Co do pracy i transportu ti chyba uratowal to miasto tylko pan Tabor, ktory stworzyl jedyny sensowny biznes w Koniecpolu. Ja wyprowadzilem sie z Koniecpola kilka lat temu i jestem w miescie 2 razy w roku, faktycznie rynek sie mienia, cos tam wyremontuja ale pozatym to wszystko zamykaja. Szkoda mi mich znajomych, ktorzy zostali, widze jak sie mecza, bez perspektyw. Koniecpol to dobre miasto, jezeli cenisz sobie spokuj i przeszkadza ci dojazd do pracy w Cz-w (gdzie swoja droga tez syf).

Komentarz został ukrytyrozwiń
paulina
 • paulina
 • 20.01.2012 23:58

Przekolorowane. Małe sprostowanie, nie ma możliwości żeby we włoszczowej ktoś mieszkał zarówno blisko centrum i blisko szpitala. Od każdego bloku w koniecpolu jest bliżej do "centrum" niż ze szpitala we włoszczowej do centrum. To jest oczywiste że w większych miastach czynsz może być niższy bo łatwiej jest tam o różne zasoby. Pozatym, droga Pani, co Pani porównuje - Włoszczowa - miasto powiatowe, które dostaje dofinansowania i Koniecpol - mała gmina, w której pieniądze zamiast na szkoły przeznaczane są na nikomu niepotrzebny i nie działający szpital. Nie czarujmy się ani szpitala, ani fabryki, ani kultury a już na pewno ośrodka wypoczynkowego w koniecpolu nie będzie. Wg mnie koniecpol stanie się wioską, już w historii miało to miejsce - przyznawanie praw miejskich, odbieranie, znowu przyznawawnie. Poprostu lokalizacja miasta jest pechowa. W całej polsce prawo rozwoju mają tylko wioski znajdujące się przy aglomeracjach czy konurbacjach, ew. w regionach atrakcyjnych turystycznie. Niestety zalew utworzony na śmietnisku do nich nie należy. Poza tym nie wydaje mi się, żeby mieszkańcom koniecpola wiodło się aż tak źle. To że nie ma autobusów nei wzięło się z kosmosu. Autobusów nie ma, bo każdy ma teraz samochód, lepszy czy gorszy, ale ma. Ludzie nie jeździli autobusami. Przepraszam ale nie widzę powodu, żeby jakaś firma miała dokładać do interesu, żeby 3 osoby z koniecpola mogły sobie robić wycieczki do myszkowa i to pewnie raz w miesiącu albo rzadziej. Ja sama mówię znajomym ,sprzedajcie domy, mieszkania i wynoście się, póki jeszcze one mają jakąś wartość. Lada dzień koniecpol będzie opuszczoną wiaską rodem z westernu i jest to niestety najbardziej realistyczna wizja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może znajdzie się ktoś odważniejszy od nas i zgłosi te fakty do telewizji? Chyba Chrząstów nie stanie się znowu zapadłą wioską?

Komentarz został ukrytyrozwiń
bogusława
 • bogusława
 • 28.12.2011 11:42

Do wpisu wyżej należy dodać poradę dla wybierających się po zmroku na stację PKP-zaopatrzcie się w dobre latarki i coś do obrony w tych ciemnościach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania
 • ania
 • 28.12.2011 11:31

Wreszcie ktoś napisał tę smutną prawdę o koniecpolu, ponadto- na "osiedlu" nie ma żadnego oświetlenia ulic!!! Po zmroku lepiej nie wychodzić z domu. Burmistrz inwestuje tylko w "rynek", bo wiadomo, na osiedlu nie mieszka, więc mu nie zależy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.