Facebook Google+ Twitter

Konklawe 5 marca? Benedykt XVI chce zmienić konstytucję apostolską

Włoski dziennik "La Repubblica" podał wiadomość, że papież zmieni konstytucję apostolską tak, aby konklawe mogło rozpocząć się na początku marca. Wczoraj mówiło się, że będzie to 10 marca, dziś pada data 5 marca.

 / Fot. EPA / CLAUDIO PERWłoski dziennik "La Repubblica" podał wiadomość, że Benedykt XVI zmieni konstytucję apostolską tak, aby konklawe mogło rozpocząć się wcześniej niż w 15. dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej. Wczoraj mówiło się, że ogólne zgromadzenie kardynałów zwołane zostanie 10 marca, dziś nieoficjalnie podaje się, że może to być już 5 marca.

Jak podaje serwis wp.pl, obecnie nad przyspieszeniem konklawe pracuje komisja kardynałów z kamerlingiem kardynałem Tarcisio Bertone, która za cel postawiła sobie, by wybór nowego papieża mógł nastąpić w pierwszych dniach marca. Jednak, aby było to w pełni możliwe, Benedykt XVI przed swym ustąpieniem (28 lutego) sporządzić musi dokument modyfikujący dotychczasowe przepisy.

Zdaniem komentatorów sytuacja z logistycznego punktu widzenia wydaje się łatwa. Kardynałowie wiedzą o konklawe już od 11 lutego, wielu z nich przybędzie do Wiecznego Miasta już na ostatnią audiencję generalną 27 lutego i na pożegnanie z papieżem dzień później. Jeśli wszystko przebiegłoby szybko i sprawnie, inauguracja nowego pontyfikatu mogłaby odbyć się jeszcze przed Wielkim Tygodniem, a następca Benedykta XVI miałby czas na przygotowanie się do uroczystości Triduum Paschalnego i Wielkanocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.