Facebook Google+ Twitter

Konklawe może zostać zwołane przed 15 marca

Jak podała agencja Reutera, konklawe, które wybierze nowego papieża może odbyć się przed 15 marca. Warunkiem jest przybycie do Rzymu wystarczającej liczby kardynałów.

Zgodnie z zapowiedzią Benedykt XVI ma ustąpić 28 lutego o godz. 20. / Fot. Ricardo André Frantz, Creative Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:S%C3%A3opedro1.jpg Tuż po ogłoszeniu abdykacji przez Benedykta XVI, Watykan informował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, konklawe miałoby odbyć się między 15-20 marca. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi stwierdził jednak, że ze względu na wyjątkowe okoliczności, konklawe może odbyć się wcześniej niż pierwotnie planowano. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z abdykacją, a nie śmiercią papieża.

Zgodnie z zapowiedzią Benedykt XVI ma ustąpić 28 lutego o godz. 20. Następnie uda się do rezydencji w Castel Gandolfo. Później zamieszka w klasztorze Mater Ecclesiae w ogrodach watykańskich.

Zobacz także: Benedykt XVI abdykuje! Nowy papież na Wielkanoc

Prawo głosu na konklawe będzie miało 117 kardynałów, w tym czterech z Polski: kardynał Stanisław Dziwisz, kardynał Kazimierz Nycz, kardynał Zenon Grocholewski oraz kardynał Stanisław Ryłko.

Nadal nie jest jasne jakim tytułem będzie się posługiwał papież po abdykacji. Wciąż ustalają to eksperci prawa kanonicznego i protokołu. Pewne jest, że zachowa mię Benedykt XVI, bo nie może z niego zrezygnować. Jak podaje TV24.pl, na pewno pozostanie biskupem, bo przyjął święcenia biskupie. Kardynał to tytuł, a nie sakrament, więc nie jest przesądzone, czy Benedykt XVI będzie mógł powrócić do godności kardynała.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.