Facebook Google+ Twitter

Konklawe w szczegółach - konferencja rzecznika Watykanu

Konklawe rozpocznie się we wtorek 12 marca około godz. 16.45 - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską możemy zobaczyć już o 19.00!

Konklawe w szczegółach - konferencja rzecznika Watykanu / Fot. Print Screen12 marca rozpocznie się konklawe. Purpuraci po raz 25 obradować będą w Kaplicy Sykstyńskiej. Wyboru nowego papieża, następcy Benedykta XVI, dokona 115 kardynałów-elektorów z całego świata, z czego aż 60 pochodzi z Europy, którą najliczniej, zgodnie z tradycją, reprezentują Włosi. Jest ich 28. Z udziału w konklawe z powodu stanu zdrowia zrezygnował kardynał Julius Riyadi Darmaatmadja oraz Kardynał Keith O’Brien. Jego decyzja nastąpiła wkrótce po ujawnieniu oskarżeń skierowanych pod jego adresem o niestosowne zachowanie wobec kilku duchownych w latach 80.

Na konferencji rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przedstawił szczegółowy program uroczystości i procedur związanych z wyborem nowego papieża, następcy Benedykta XVI:

11 marca, poniedziałek
W godzinach rannych kardynałowie zbiorą się na ostatniej przed konklawe kongregacji. Podczas konferencji rzecznik Watykanu podkreślił, iż data inauguracji wyboru papieża została ustalona zdecydowaną większością głosów, a nie jak sugerowały media w wyniku kompromisu pomiędzy tymi, którzy nalegali na jak najszybsze jego zwołanie, a zwolennikami długiego tzw. prekonklawe.

12 marca, wtorek
Rano wszyscy uczestnicy konklawe przeprowadzą się do Domu Świętej Marty.
10.00 Kardynałowie zgromadzą się w Bazylice św. Piotra, gdzie uczestniczyć będą we mszy odprawionej w intencji wyboru nowego papieża - "pro eligendo Papa", której przewodzić będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.
16.30 Procesja złożona ze 115 kardynałów-elektorów przejdzie z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej.
16.45 Kardynałowie złożą przysięgę, a następnie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wypowie ściśle związaną z tajnością głosowań łacińską formułę "extra omnes", a drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte.
19.00 Około tej godziny, po popołudniowej inauguracji, konklawe i głosowaniu, spodziewać możemy się czarnego lub białego dymu.
19.30 Kardynałowie opuszczą Kaplicę Sykstyńską.
20.00 W Domu Świętej Marty rozpocznie się kolacja.

13 marca, środa
6.30 - 7.30 W tych godzinach, od środy, kardynałowie spożywać będą śniadanie.
8.15 Purpuraci gromadzić się będą na Mszy w Kaplicy Paulińskiej.
9.30 - 12.30 Odbędą się obrady w Kaplicy Sykstyńskiej.

Jeżeli pierwszego dnia wybór papieża nie zostanie dokonany, to począwszy od środy 13 marca, odbywać się będą po dwa głosowania dziennie: rano i wieczorem. Białego dymu spodziewać się zatem możemy:

10.30 - 11.00 Jeżeli wybór papieża zostanie dokonany w pierwszym głosowaniu.
17.30 - 18.00 Jeżeli wybór papieża zostanie dokonany w drugim głosowaniu.

16.00 O tej godzinie, po uprzednim obiedzie i odpoczynku, rozpoczynać się będzie ewentualna popołudniowa sesja.
19.30 Do tej godziny odbywać się będzie modlitwa kończąca ewentualne popołudniowe obrady.

Ostatnie konklawe trwały zazwyczaj od dwóch do czterech dni. Jeśli więc purpuraci nie dojdą do porozumienia ani 12, ani 13 marca, to w kolejnych dniach dym nad Kaplicą Sykstyńską będzie można ujrzeć około południa albo około godziny 19.00.

Gdy nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się wreszcie wyczekiwany biały dym, słynne słowa "Habemus papam" wypowie 70-letni, noszący godność protodiakona kardynał Jean-Louis Tauran z Francji - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - to jedna z najwybitniejszych osobistości watykańskiej dyplomacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Z ostatniej chwili:
Ttrwają ostatnie przygotowania do pierwszego dnia konklawe. Dziś 90 osób personelu pomocniczego złoży przysięgę tajemnicy, jeśli nie uszanują zobowiązania do milczenia grozi im ekskomunika.

"Pierwszy dym ma pojawić jutro około 8 wieczorem, jest mało prawdopodobne, że wynik będzie pozytywny, ponieważ będzie to pierwsza sesja głosujących."- powiedział dziś ks. Federico Lombardi zapowiedział w czasie dzisiejszej konferencji prasowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najdłuższa papieska elekcja w historii, zakończona wyborem Grzegorza X na następcę Klemensa IV trwała od 30 listopada 1268 – 1 września 1271.Aby uniknąć takich sytuacji Grzegorz X wydał w 1274 r. konstytucję ,w której ustanowił wybór następców na Stolicę Piotrową poprzez konklawe.Najkrócej na papieża czekał świat w roku 2005 r. Kardynałowie wybrali następcę Jana Pawła II następnego dnia po rozpoczęciu głosowania. Jak będzie tym razem???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kardynałowie wypisują nazwisko kandydata na prostokątnych kartkach, następnie liczy się głosy. Papież musi być wybrany liczbą 2/3 głosów, a dana tura zostaje uznana za zakończoną wyborem, jeśli co najmniej 2/3 głosów oddanych jest na jednego kandydata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, kandydat na papieża musi osiągnąć minimum 77 głosów poparcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.