Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

230 miejsce

Konkretne obowiązki i niedookreślone prawa pacjenta, w KPiOP

Państwo dało nam podstawowe unormowania prawne, wynikające z ustawy zasadniczej w Karcie Praw i Obowiązków Pacjenta.

Kolejki / Fot. Grzego9rz SadowskiPrawa pacjenta:
Masz prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej Masz prawo do poszanowania godności i intymności Masz prawo do wyczerpującej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia
Masz prawo do zachowania tajemnicy informacji na Twój temat
Masz prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych
Masz prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej Twojego stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń zdrowotnych
Masz prawo do poszanowania Twojego życia prywatnego i rodzinnego
Masz prawo do opieki duszpasterskiej
Masz prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza
Masz prawo do dochodzenia swoich praw Twoje prawa w przychodni, ośrodku zdrowia, poradni, ambulatorium, aptece Twoje prawa w szpitalu

Wydawać by się mogło, że to tylko ogólne streszczenie praw pacjenta. Niestety w Karcie Praw Pacjenta, nie znajdziesz dużo szczegółowszych omówień praw pacjenta. To znamienne w polskim prawie, obowiązki obywateli, w tym wypadku pacjenta są dobrze skonkretyzowane, przeciwnie prawa obywateli, w tym wypadku pacjentów to typowy „koncert życzeń”, bez żadnego konkretu, bez wykazu badań profilaktycznych, szczególnie ich częstotliwości, czy bez wykazu i częstotliwości, (tzn., co najmniej raz na........?, w danej grupie wiekowej) skierowań na badania specjalistyczne takie jak np.: EKG, Cholesterol, Glukoza, Jonogram, USG jamy brzusznej, USG Dopplera, Tomografię komputerową, Koronografię, Kolonoskopię, na zabiegi fizjoterapeutyczne itp., nie wspominając o najzwyklejszej Morfologii krwi czy Badaniu moczu.

W Karcie Praw i Obowiązków Pacjenta, zapisane jest, że lekarz może skierować pacjenta na badanie specjalistyczne, jeżeli uzna to za konieczne. A co z badaniami profilaktycznymi, a co z gwarantowanymi świadczeniami opieki zdrowotnej, co badaniami pacjentów w podeszłym wieku, czy nie powinno być badań obowiązkowych?. W każdym cywilizowanym społeczeństwie powinny obowiązywać jakieś reguły, prawa, także te dotyczące częstotliwości (w zależności od wieku) skierowań na poszczególne badania (także te profilaktyczne), bo to w końcu nasze życie jest najcenniejszym darem i musimy je chronić.

Lekarka kolegi poszła na zwolnienie, przyjęła go znana mu koleżanka w zastępstwie. Kolega spróbował i poprosił ją o kilka różnych badań i lekarka wystawiła mu je bez problemu. Zdziwiony, powiedział, że jego lekarka ciągle mu odmawia skierowań na badania, mówiąc, że takie i takie należą się, co 3 lata, inne, co 4 lata, itd. (a więc istnieją jakieś nieznane pacjentom terminy). Lekarka w zastępstwie śmiała się, że nic takiego nie istnieje, tylko jej koleżanka jest znana z „węża z kieszeni” i właśnie dobudowuje basen i kort tenisowy w ogrodzie swojego domu.

Okazuje się, że to, co państwo puściło samopas: komornicy, adwokaci, lekarze, itp., mogą doprowadzić życie i zdrowie obywateli do upadku. Dlatego w każdym cywilizowanym środowisku powinny obowiązywać konkretne reguły i prawa, gdyż inaczej wszystko odbywa się kosztem szarego obywatela, petenta, klienta i pacjenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mój mały sukces. Jako 699 dziennikarz link uzyskałem pułap 100 tys. odsłon, tj. średnio prawie tysiąc odsłon na artykuł/galerię. Szkoda, że nie pisałem w latach 2010 - 2012, bo świętowałbym milion odsłon na moich artykułach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okazuje się, ze nikogo nie obchodzą jego prawa, jako pacjenta. Zobojętnienie społeczeństwa osiągnęło kolejny szczyt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ty znasz swoje prawa pacjenta?. To podpowiedz, co jaki czas należy się badanie Cholesterolu po 60-siątce. Ja tego nigdzie nie znalazłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.