Facebook Google+ Twitter

Konkubinat lepszy od małżeństwa? Bez ślubu zapłacisz niższe podatki

Według danych GUS, w Polsce od stycznia do lipca 2012 roku, w porównaniu z tym samym okresem 2011 roku, zmalała liczba małżeństw o 4800, a równocześnie w tym samym czasie, wzrosła liczba rozwodów o 2700. Bo bez ślubu lżej i łatwiej żyć.

Państwo polskie, zamiast wspierać rodziny, zachęca rodziców i osoby samotnie wychowujące dzieci, przywilejami do życia w nieformalnych związkach - alarmuje dziennik "Rzeczpospolita". Dlatego obecnie w naszym kraju - jak podkreśla gazeta - bardziej opłaca się życie na "kocią łapę" lub w pojedynkę, niż w związkach formalnych.

Według gazety, z najnowszych danych GUS wynika, że od stycznia do lipca 2012 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, liczba małżeństw w naszym kraju zmalała o 4,8 tys. Równocześnie liczba rozwodów w tym samym czasie wzrosła o 2,7 tys. – czytamy w portalu http://www.rp.pl/artykul/10,937690-Konkubinat-zamiast-rodziny.html?p=2.

To z jednej strony wynik idących zmian demograficznych i kulturowych, a z drugiej to, że osoby samotnie wychowujące dzieci mogą korzystać z wielu sprzyjających przywilejów - komentuje ten stan rzeczy dr Łukasz Hardt, adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN i ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego.

W świetle przepisów, jeśli rodzice dwojga dzieci mają wysokie zarobki i grozi im, że wpadną w drugi próg podatkowy - to lepiej wychodzą, żyjąc w związku nieformalnym. Wtedy każde z nich może rozliczyć swój roczny PIT, jako rodzic samotnie wychowujący dwoje dzieci. W ten sposób – zgodnie z prawem - jego dochód zostanie podzielony na dwoje dzieci i podatek będzie niższy.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kaźmirz
  • Kaźmirz
  • 01.10.2012 15:39

Nie rozmieszajcie mnie. Wyższy próg podatkowy to dla zdecydowanej większości Polaków baaaaaaaaardzo daleka perspektywa. 85 tys. zł rocznie? Nawet jeśli to i tak 32% płaci się tylko od nadwyżki. Wydawałoby się, że to oczywiste, że ludzie nie biorą ślubów i nie mają dzieci, bo nie mają mieszkań i pracy, a jak mają to przeważnie minimalną z umową na czas określony albo i gorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 30.09.2012 18:24

Niestety , biorą fikcyjne rozwody i skubią Skarb Państwa . Polak potrafi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.