Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7709 miejsce

Konkurencja dla Facebooka? Soup: portal dla alternatywnych

Czterech Austriaków - Lukas Fittl, Andreas Fuchs, Esad Hajdarevic i Florian Hufskyeg - postanowiło stworzyć miejsce, w którym internauta może zamieszczać materiały znalezione w internecie i w prosty sposób dzielić się nimi z innymi. Tak powstał Soup.io.

 / Fot. ScreenCoraz popularniejsza w Polsce "Zupa" powstała w 2007 roku. Serwis umożliwia zalogowanemu użytkownikowi zamieszczanie na jego własnym blogu grafik bez konieczności zapisywania ich na dysku, komentowanie obrazków, bardzo proste kopiowanie materiałów zamieszczanych przez innych użytkowników. Jest też bardzo intuicyjny - większość czynności można wykonać za pomocą jednego przycisku. Użytkownik o nicku Soadysta tak określił Soup.io: - Podoba mi się tu duża ilość pięknych zdjęć i satyrycznych rysunków. Czasami serwer pada, a tak ogólnie to jest przyjazny i przystępny.

 / Fot. logoSoup.io stał się jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych - jego prostota oraz ogromna interaktywność przyciągają wielu nowych użytkowników, głównie z Niemiec i Austrii, Polski, Chin i USA. Każdy ma wgląd w to, kto kopiuje od niego materiały, komentuje czy odpowiada na jego uwagi. W przeciwieństwie do amerykańskiego WWW.4chan.org, który działa na zasadzie for internetowych z możliwością anonimowego dodawania wypowiedzi, czy bijącego rekordy popularności Facebooka, gdzie królują gry, reklamy oraz osobiste wpisy komentowane przez znajomych użytkownika, „Zupa” sprawia wrażenie niekomercyjnej (nie ma na niej reklam), a nawet alternatywnej, co pociąga młodych internautów. Jej użytkownicy cieszą się anonimowością - przy rejestracji nie podają żadnych danych osobowych, jedynie adres e-mail - a jednocześnie kontrolują się nawzajem, zgłaszając nieodpowiednie treści do administratorów serwisu czy reagując osobiście.

Jej zaletą jest również dobry kontakt z administratorami - za pomocą specjalnego forum. Grzegoorz1 podsumował to tak: - W Zupie podoba mi się to, że jest bardzo przejrzystym serwisem, wymaga minimalnej uwagi, zapewniając w zamian mnóstwo wartościowych treści dla każdego, niezależnie od poglądów, gustu, pochodzenia i poglądów religijno-kulturowych. Do tego istnieje filtr NSFW (non safe for work), który odrzuca wszystkie treści zawierające erotykę i rzeczy nieodpowiednie dla zwykłego robola przy monitorku.

Czy Soup.io stanie się w Polsce równie popularny jak fotoblogi? Alternatywność serwisu, zawdzięczana głównie użytkownikom generującym jego treść, prosta obsługa oraz interaktywność na to wskazują. Problemem mogą być przede wszystkim ciągle przeciążone serwery - wzrastająca popularność powoduje powolne ładowanie się grafik i problemy z ich dodawaniem oraz okresową niedostępność portalu. Na pewno jest to interesujący sposób na dzielenie się wartościowymi - według użytkowników - zasobami internetu, bez wszechobecnej pornografii i tzw. spamu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Cuban
 • Cuban
 • 16.05.2011 12:51

bez sensu. Przecież FB i Soup to dwie różne rzeczy. Facebook przede wszystkim nie jest anonimowy, pozwala utrzymywać kontakt ze znajomymi itp. Soup to tak naprawdę prywatny śmietnik. Można wrzucać co się chce i można pozostać anonimowym...

---
cubalibre.soup.io

Komentarz został ukrytyrozwiń
zupnik jeden
 • zupnik jeden
 • 21.02.2011 11:52

I dzieci z demotywatorów, mistrzów i innych - gońcie się, a nie podpierdzielacie prace na "swoje"demoty, sami coś wymyślcie. Dziękuję za uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zupoużywacz
 • zupoużywacz
 • 01.02.2011 22:54

Że sobie tak kaszlnąć pozwolę, a czy zupocholiczka (nota bene to "ch" bardzo mi się podoba, jakaż postmoderna!) zaznajomiła się z obszarem znajdującym się nieco powyżej tytułu? Jak wół - za przeproszeniem wołu - stoi "Dagmara Trembicka - PRAKTYKANT" ...

Oj, oj... Z zupy sam korzystam i serwisik sobie chwalę, ale właśnie takich "spostrzegawczych" chciałbym tam uniknąć. Nie ma co płakać, że pokemony przyjdą. Już przyszły, tylko cechuje je wyjątkowy brak samoświadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zupocholiczka
 • zupocholiczka
 • 04.12.2010 17:07

do tego autor/ka nawet nie miał/a odwagi się podpisać...

Komentarz został ukrytyrozwiń
zupocholiczka
 • zupocholiczka
 • 04.12.2010 17:04

lepiej by było gdyby media trzymały sie od tego z daleka! zaraz wpadna tu dzieci i sie namnoży pokemonów
to nie ten adres. ja rozumiem że dziennikarze szukają sesacji ale ludzie dlaczego przy tym jesteście tacy podli? teraz ci co powinni nie beda z tego korzystali ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń
lola
 • lola
 • 20.11.2010 23:07

Spieprzać. Zupa ma swój poziom, moim zdaniem całkiem niezły. Dlatego nie chcemy słitaśnych zdjęć w lustrze, nie chcemy opowieści dzieci o tym, jak pani usiadła podczas lekcji na gumie do życia, nie chcemy rozgłosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
:O
 • :O
 • 18.11.2010 21:36

Zniszczą naszą zupkę ... Oby nie skomercjonizowali ...;/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jędrzej Radomski
 • Jędrzej Radomski
 • 16.11.2010 22:36

Przepraszam za to rażące powtórzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jędrzej Radomski
 • Jędrzej Radomski
 • 16.11.2010 22:33

Jak kilku moich poprzedników chciałbym aby ten artykuł nawet nie miał miejsca. To miejsce jest jak rozbrat - Nie potrzebuje waszej reklamy.
Po za tym soup.io konkurencją dla jakiegokolwiek serwisu społecznościowego. Proszę was litości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zwiozdeczka
 • Zwiozdeczka
 • 16.11.2010 22:23

Chcecie napędzić słitaśne panienki wstawiające milion rozmazanych foć z telefonu...Przykre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.