Facebook Google+ Twitter

Konkurs Chopinowski. Owacje dla Austriaka w drugim dniu finału

Owacjami na stojąco dla Austriaka Ingolfa Wundera zakończył się drugi dzień finałów Konkursu Chopinowskiego. Wcześniej publiczność Filharmonii Narodowej wysłuchała występów reprezentantów Rosji: Nicolay'a Khozyainova i Yulianny Avdeevej.

 / Fot. PAPWszyscy trzej finaliści wybrali koncert e-moll Fryderyka Chopina.

Jako pierwszy wystąpił Nicolay Khozyainov. Wykonanie koncertu e-moll przez tego 18-latka było niezwykle poruszające; oddawało duszę kompozytora. Było dynamiczne, jak na koncert Chopina przystało, a jednocześnie emocjonalne, szczere. Sam Khozyainov mówił zaraz po koncercie: - Czuję się podekscytowany występując z tak doskonałą orkiestrą, w tak wspaniałej sali. Sądzę, że udało mi się zrealizować plan na ten wieczór.

Zdecydowanie bardziej opanowana wydawała się być Rosjanka, Yulianna Avdeeva. Jest to pianistka już z pewnym doświadczeniem koncertowym, bardziej pewna siebie, ale niestety nie ustrzegła się błędów technicznych. Rosjanka przyznała po koncercie, że spełniło się jej
marzenie, by zagrać w finale Konkursu Chopinowskiego. - Wybrałam koncert e-moll, bo bardziej komfortowo się z nim czuję - powiedziała po występie.

Jako ostatni zaprezentował się Ingolf Wunder. Grał niezwykle emocjonalnie, świetnie podkreślał wirtuozerię Chopina, a brawurowym finałem oczarował publiczność. Doskonale współpracował z orkiestrą. - To coś niesamowitego, co przeżyłam w ostatnich tygodniach. Kocham Chopina, a warszawska publiczność jest fantastyczna - powiedział po swoim koncercie. - Ogromny wpływ na moje rozumienie Chopina ma Adam Harasiewicz (obecny nauczyciel Wundera - przyp.red.).

Podczas wszystkich koncertów Orkiestrę Filharmonii Narodowej dyryguje Antoni Wit. To doskonały dyrygent, z ogromnym doświadczeniem, co jest niezwykle komfortowym dla młodych pianistów. - To ogromna przyjemność pracować z tymi ludźmi; są jeszcze niedoświadczeni, a ja muszę odgadnąć ich intencje. To wspaniałe zadanie. Ale moja orkiestra zna te koncerty doskonale, nieraz je wykonywała, więc współpraca układa się dobrze - powiedział Antoni Wit.

20 października, w ostatnim dniu finałów, wystąpią: Lukas Geniušas (Rosja/Litwa), Hélène Tysman (Francja), François Dumont (Francja).

Także dziś poznamy laureata tegorocznego konkursu.

Czytaj też:

Konkurs Chopinowski. Za nami pierwszy dzień finału
Konkurs Chopinowski. Trwają przesłuchania finałowe
Konkurs Chopinowski. Transmisja online

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Elżbieta Sarnowska
  • Elżbieta Sarnowska
  • 22.10.2010 16:22

To, ,,ze pani Avdiejewa doszła do finału, to chyba pomyłka. Chopin był przeciwny waleniu w instrument. Poza tym, Rosjankaa nie respektowała woli kompozytora, nie zwracała uwagi na wartości nut.
Jej gra zupełnie do mnie nie przemówiła. Chopin kiedyś powiedział : "tęgo gra, ale to nie mój człowiek". To sformułowanie jak najbardziej pasuje do pani Julianny A.
Żałuję ,że do finału nie weszła włoszka Eleonora Armenini. Dziękuję Panu Wunderowi, za to, że dostarczył nam tak wielu niezapomnianych przeżyć. Elzbieta

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Veronica
  • Anna Veronica
  • 20.10.2010 23:29

Adam HARASIEWICZ,nie Harasimowicz (!!!) lauteat I nagrody z Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku, juror obecnego konkursu, jest profesorem Wundera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem :-) Naprawdę ciekawie prezentował się wczoraj Austriak. Owacje w pełni zasłużone. Rosjanka trochę kombinowała ;-) Lewa ręka nieco uproszczona :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słucham w radio razem z małą przed zaśnięciem, są świetni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.