Konkurs drużynowy w Planicy. Polacy zajęli drugie miejsce!

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-21 13:41

Polscy skoczkowie zajęli drugie miejsce w konkursie lotów narciarskich w Planicy. To nasz największy sukces w historii.

/ Fot. PAP Grzegorz MomotKonkurs wygrali Norwegowie. Trzecie miejsce zajęli Rosjanie. Z powodu silnego wiatru konkurs był wielokrotnie przerywany, ostatecznie mimo rozegrania części drugiej serii, uznano wyniki z pierwszej.

Najdalej spośród Polaków na słoweńskiej skoczni poleciał Adam Małysz, który oddał skok na 207 metrów. Oprócz Małysza do drugiego miejsca przyczynili się także Kamil Stoch, Stefan Hula i Łukasz Rutkowski.
Do tej pory największym sukcesem skoków narciarskich w drużynie było trzecie miejsce w Villach, w 2001 roku.

Adam Małysz długo prowadził. Wyprzedził go dopiero zdobywca Kryształowej Kuli, Austriak Gregor Schlierenzauer, który w ostatnim skoku konkursu wylądował pół metra dalej i uzyskał notę lepszą o 1,1 pkt. 19-letni Austriak triumfował po raz 13. w tym sezonie (24. w karierze). Tylu zwycięstw w jednej edycji PŚ nie odniósł nikt wcześniej.

Trzeci był Rosjanin Dmitrij Wasiliew - 93,6 pkt (200,5 m). Dziesiąte miejsce zajął Kamil Stoch, który uzyskał 188,5 m i otrzymał notę 176,7 pkt, Łukasz Rutkowski był 18. (164,4 pkt, 179,5 m), a Stefan Hula również osiągnął 179,5 m, ale został zdyskwalifikowany, bo miał za długie narty. Zawody były kilkakrotnie przerywane z powodu zbyt silnego wiatru, a po zakończeniu 1. serii jury zdecydowało, że jej wyniki będą oficjalnymi rezultatami konkursu.

Adam Małysz po raz 76. w karierze i drugi w tym sezonie stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Polak
awansował na drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, które zajmuje ex aequo z Finem Matti Nykaenenem. Dziś w Planicy odbędzie się konkurs drużynowy, a jutro finał sezonu – ostatnie zawody indywidualne.