Facebook Google+ Twitter

Konkurs Eurowizji w Azerbejdżanie powinien zostać zbojkotowany?

Od dłuższego czasu w Europie Zachodniej mówi się o bojkocie ukraińskiej części Euro 2012. We wtorek, 22 maja w Baku rozpoczyna się 57. Konkurs Piosenki Eurowizji. Czy Azerbejdżan, podobnie jak Ukraina, powinien być gospodarzem tak wielkiej, międzynarodowej imprezy skoro podstawowe prawa człowieka nie są respektowane przez tutejsze władze?

Ell & Nikki-ubiegłoroczni zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji. / Fot. Pieter Van Den Berghe, materiały prasowe EBU, źródło: eurovision.tvGdy 14 maja 2011 Azerbejdżan wygrał 56. Konkurs Piosenki Eurowizji i tym samym zyskał prawo do organizacji kolejnej edycji konkursu, w Baku zapanowała euforia. Ludzie w nocy wychodzili na ulicę, cieszyli się, śpiewali. Prezydent Ilham Alijew od razu zapowiedział, że Eurowizja w jego państwie będzie konkursem jakiego jeszcze nikt nie widział. W zamierzeniu władz Eurowizja 2012 ma przede wszystkim przyćmić swoją wielkością poprzednie festiwale.

Aby sprostać takiemu zadaniu musi się to odbywać oczywiście kosztem czegoś, a przypadku Azerbejdżanu kosztem kogoś... Azerbejdżan dzięki ogromnym złożom ropy naftowej i gazu ziemnego jest jedną z najlepiej rozwijających się republik byłego ZSRR. Ciągle powstają tu nowe drogi, wiadukty i centra handlowe. Budowany jest także tor dla Formuły 1, a w przyszłym roku w stolicy państwa stanąć ma najwyższy wieżowiec na świecie, którego wysokość ma wynosić dwa tysiące metrów.

Baku Crystal Hall, miejsce, w którym odbędzie się tegoroczna Eurowizja / Fot. Anders Putting, materiały prasowe EBU, źródło: eurovision.tvNikogo zatem nie zdziwiło, że władze postanowiły specjalnie na konkurs wybudować nową halę widowiskową. Baku Crystal Hall, bo o tym obiekcie mowa, powstał w dziesięć miesięcy. Obiekt będzie mógł zmieścić 23 tysiące widzów, a jego budowa pochłonęła 60 milionów dolarów. Jednak aby Crystal Hall mogło powstać na czas i miejscu dość reprezentacyjnym, władze Baku podjęły decyzję o eksmitowaniu tysięcy ludzi z ich mieszkań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Barbara Kafińska
  • Barbara Kafińska
  • 22.05.2012 19:34

Wstyd mi że jestem polakiem, niemalże pod każdym względem... A Tusk to złodziej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.