Facebook Google+ Twitter

Konkurs "Górnośląskie kroszonki"

To już XXIV. edycja organizowanego konkursu "Górnośląskie kroszonki", mającego swoje miejsce do tej pory w Muzeum w Gliwicach.

Kroszonki podświetlane z ubiegłorocznego konkursu / Fot. Materiał MGB - fot. Tomasz SzemalikowskiPo raz pierwszy Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest organizatorem konkurs. Do tej pory projekt realizowany był przez Muzeum w Gliwicach, a ekspozycja prac miała miejsce w Willi Caro.

Konkurs skierowany jest do dorosłych uczestników, a regulamin dopuszcza zgłoszenie do 5 sztuk zdobionych jaj wielkanocnych. Organizatorzy przyjmować będą tylko prace wykonane na naturalnych jajkach.
Prace należy składać w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2, w dniach od 01 do 4 marca 2013 r.
Placówka muzealna zaprasza od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 a w sobotę i niedzielę od 11.00 do 15.00.
Cieszący się dużą popularnością konkurs od tego roku na dobre gości w Muzeum Górnośląskim, bowiem ubiegłoroczny konkurs swój finał miał co prawda miejsce w Bytomiu, lecz prace zgłaszane były w gliwickim Muzeum w Willi Caro.

Prace oceniane będą w czterech kategoriach według technik wykonania:
- techniką rytowniczą (drapane)
- wykonane techniką batikową (pisane woskiem)
- wykonane innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane)
- wykonane nowatorskimi technikami zdobienia

Głównymi kryteriami oceny prac będą walory artystyczne i estetyczne w trzech pierwszych / Fot. Materiały Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
kategoriach, ze względu na zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.
Najlepsze prace konkursowe zostaną uhonorowane nagrodami finansowymi.
Jury może przyznać dodatkowe wyróżnienia zależnie od ilości i poziomu artystycznego prac.

Otwarcie wystawy pokonkursowej i ogłoszenie wyników nastąpi w sobotę, 16 marca o godz. 10.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa trwać będzie do 14 kwietnia 2013 r.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość przejęcia do zbiorów wybranych prac spośród prac nagrodzonych i wyróżnionych z prawem do nieodpłatnego eksponowania, a także reprodukowania wizerunków prac
w związku z działalnością Muzeum (w wydaw­nic­twach, prasie, telewizji czy sieci internetowej).
Odbiór kroszonek będzie możliwy po zakończeniu wystawy do 10 maja 2013 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Prace nieodebrane pozostaną do dyspozycji organizatora.

Ubiegłoroczona wystawa prac prezentowanych w konkursie

Tematyka konkursowa górnośląskich kroszonek została także uwieczniona drukiem. Do tej pory ukazały się dwa opracowania. W 2004 roku Górnośląskie kroszonki i ich twórcy. 15-lecie konkursu. Najpiękniejsze kroszonki i cztery lata później z okazji dwudziestej edycji konkursu, katalog Najpiękniejsze kroszonki 2004-2008.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.