Facebook Google+ Twitter

Konkurs Greenpeace dla dziennikarzy. Walcz o nagrodę „Perepłuta”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-07-22 17:40

Greenpeace ogłasza konkurs dla dziennikarzy o nagrodę „Perepłuta”. Konkurs ma na celu wyróżnienie tych z Państwa, którzy w sposób szczególny zaangażowani są w promocję działań ekologicznych i rozwiązywanie problemów związanych z degradacją środowiska.

 / Fot. www.greenpeace.plW lipcu Greenpeace rozpoczyna kampanię dotyczącą czystości polskich rzek. Nie możemy dłużej bezczynnie przyglądać się sytuacji, w której połowa z nich znajduje się poza jakąkolwiek klasą czystości a kąpiel w nich poważnie zagraża zdrowiu. Polska może i zgodnie w europejskim prawem, musi podjąć wysiłek zmierzający do oczyszczenia rzek i doprowadzenia ich do dobrego stanu ekologicznego. Wierzymy, że podobnie jak było to w przypadku francuskiej Loary czy niemieckiego Renu, oczyszczenie także polskich wód jest możliwe i domagamy się działania od naszego rządu. Sytuacja, w której do rzek emitowane są tak niebezpieczne substancje jak metale ciężkie (np. rtęć), pestycydy a nawet cyjanki, musi się skończyć.

Naszą kampanię zaczynamy od Wisły. Ta rzeka, jeden z symboli Polski, jest dramatycznie zanieczyszczona na znacznej części swej długości. Pierwszym etapem naszych działań jest opublikowanie raportu „Rzeka nie jest ściekiem” [1], w którym opisujemy szczegółowo problemy ekologiczne i zdrowotne jakie powodują zakłady przemysłowe, bezkarnie emitujące do królowej polskich rzek toksyczne związki. W celu nagłośnienia tego problemu rozpoczynamy właśnie 6-tygodniowy rejs tratwą po Wiśle. Od Krakowa do Gdańska. Podczas rejsu będziemy prezentować wystawę zdjęć oraz organizować punkty informacyjne w 10 miastach położonych nad jej brzegami. Będziemy także zbierać podpisy pod petycją do polskiego rządu, z żądaniem oczyszczenia Wisły do 2015 roku.

Jednocześnie ogłaszamy konkurs Greenpeace dla dziennikarzy o nagrodę „Perepłuta” (Nazwa tratwy. Pochodząca od imienia słowiańskiego boga zsyłającego deszcze, dającego wodę i ryby, a także sprawującego pieczę nad pomyślnymi spływami). Konkurs ten ma na celu wyróżnienie tych z Państwa, którzy w sposób szczególny zaangażowani są w promocję działań ekologicznych i rozwiązywanie problemów związanych z degradacją środowiska.

Do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy dziennikarzy, którzy w okresie od 1 stycznia do 30 września 2008 r. przygotowali lub przygotują materiał związany z zatruwaniem/degradacją polskich rzek. Może to dotyczyć zanieczyszczeń pochodzenia przemysłowego, rolniczego, komunalnego i całego spektrum tematów z tym związanych – od niebezpiecznych wycieków do braku oczyszczalni ścieków. Tutaj zostawiamy Państwu całkowitą dowolność. Forma dziennikarska jest dowolna. Przy ocenianiu nadesłanych materiałów będziemy kierować się trzema kryteriami: kreatywnością w podejściu do tematu, pracy włożonej w dotarcie do sedna problemu oraz skalą nagłośnionego problemu.

Wierzymy, że polskim dziennikarzom zależy na czystości naszych rzek tak samo jak wszystkim Polakom i liczymy na Państwa materiały. Najlepszy z nich zostanie nagrodzony statuetką Perepłuta, ekologicznym narzędziem pracy dla dziennikarzy (to niespodzianka), oraz opublikowany na stronie www.greenpeace.pl (za zgodą macierzystej redakcji). Informacja prasowa o zwycięscy konkursu zostanie także rozesłana do polskich mediów.

Chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o kontakt z rzecznikiem prasowym Greenpeace, Jackiem Winiarskim do dnia 30 września 2008,mail: jacek.winiarski@greenpeace.pl. Więcej o kampanii „Rzeka nie jest ściekiem” i raport do pobrania tutaj: http://www.greenpeace.org/poland/wisla

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.