Facebook Google+ Twitter

Konkurs „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”

W swoich założeniach konkurs „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” w tym regionie kraju ma m.in. intensyfikować działania na rzecz tworzenia gospodarki opierającej się na wiedzy. Istotna jest też współpraca naukowców z przedsiębiorcami. Konkurs aktywnie promuje najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa w Wielkopolsce.

28 lutego ogłoszono laureatów pierwszej edycji konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”. Nagrodzono Centrum Badań DNA Sp. z o.o. oraz przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach S.A.

Centrum Badań DNA Sp. z o.o. zdobyło nagrodę w kategorii „Mikro przyszłości” za realizację projektu „Wdrożenie technologii Real-Time PCR”. Ta najnowocześniejsza technologia genetyki molekularnej została wdrożona w Laboratorium Genetyki Medycznej Centrum Badań DNA Sp. z o.o.. Technologia ta daje możliwość opracowania i wprowadzenia na rynek unikalnych testów diagnostycznych. Przygotowuje je zespół diagnostyczny firmy. Wśród tego zestawu są m.in. jedyne w Polsce testy genetyczne za pomocą których ilościowo można oznaczać bakterie wywołujące boreliozę – chorobę najczęstszą z tych, które na człowieka przenoszą się przez kleszcze. Zestaw zawiera także testy wykrywające mutacje wywołujące wrodzoną cukrzycę i raka tarczycy.

Z kolei w kategorii „Innowacyjna inwencja” zwyciężyła firma Solaria Bus & Coach S.A. – producent autobusów miejskich, trolejbusów oraz autobusów i autokarów specjalnych. Nagrodę przyznano za projekt „Opracowanie i wdrożenie do produkcji autobusu miejskiego z napędem hybrydowym”. Jego nazwa to Solaris Turbino Hybryd. Solaris jest pierwszym europejskim przedsiębiorstwem, które zaprezentowało taki pojazd seryjnie produkowany. Napęd składa się z tradycyjnego silnika na olej napędowy oraz silników elektrycznych. Dzięki temu, że moc obu napędów jest połączona, pojazd zużywa aż do 26 proc. paliwa mniej niż autobusy tradycyjne. Produkt firmy Solaris jest przyjazny dla środowiska, bo emituje mniejszą ilość spalin. Daje też większy komfort podróżowania, a jego wymagania co do serwisowania nie są zbyt duże.

Nagrody i wyróżnienia w poznańskim hotelu Sheraton wręczali: marszałek województwa wielkopolskiego - Marek Woźniak i przewodniczący Kapituły Konkursu - wicemarszałek Leszek Wojtasiak. Gościem honorowym uroczystości był sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - Adam Szejnfeld; w gali uczestniczył też wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz liczni przedstawiciele ośrodków naukowych, przedsiębiorcy i politycy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.