Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11858 miejsce

Konkurs Literacki „Z Trylogią Sienkiewicza za pan brat” w Elblągu

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu z okazji Roku Henryka Sienkiewicza 11 marca 2016 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki „Z Trylogią Henryka Sienkiewicza za pan brat”.

Konkurs Literacki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu z okazji Roku Henryka Sienkiewicza odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki „Z Trylogią za pan brat”. Organizatorką konkursu i autorką pytań była dr Adrianna Adamek-Świechowska. 11 marca 2016 r. turniejowa rozgrywka, dotycząca dzieła uznawanego jeszcze w XX wieku za „Biblię narodową”, zainaugurowała cykl zamierzonych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu przedsięwzięć, związanych z popularyzacją twórczości Patrona Roku 2016.

W konkursie adresowanym do wszystkich uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze szkół w regionie wzięły udział trzy dwuosobowe drużyny reprezentujące Gimnazjum nr 3 w Elblągu: Zofia Wojtaś, Katarzyna Górska, III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu: Julia Borowik, Marta Fisikowska z klasy o profilu humanistycznym oraz I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu: Patryk Lange i Damian Pawłowski z klasy o profilu matematycznym. Uczestnicy konkursu przyznawali, że na lekturę poszczególnych części Trylogii decydowali się samodzielnie pod wpływem rozmaitych bodźców, które zwróciły ich uwagę na walory tego cyklu.

Jury Konkursu Literackiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu / Fot. Angelika Romanik Zmagania uczestników oceniało jury pod przewodnictwem pani Adrianny Adamek-Świechowskiej (I Liceum Ogólnokształcące). Komisję tworzyli nauczyciele – opiekunowie drużyn: pani Małgorzata Rydelek (Gimnazjum nr 3), pani Beata Orzech (III Liceum Ogólnokształcące).

Konkurs „Z Trylogią za pan brat” odbył się w Auli im. Euzebiusza Słowackiego w I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu na scenie, którą okolicznościowo zdobiła wystawa przygotowana przez panią Danutę Pabich-Kamasz. Na ekspozycję składały się edycje Trylogii, jej opracowań, np. album Kto jest kim w Trylogii Władysława Zawistowskigo, ilustracji powieści oraz związanych z autorem Trylogii pocztówek.

Drużyna Gimnazjum nr 3 w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Drużyna III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska  / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Uczniowie losowali pytania, a następnie ustnie na nie odpowiadali. W pierwszej rundzie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi światów literackich „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza. Rozwiązywali zagadki związane z fabułą i bohaterami cyklu powieściowego, na przykład rozstrzygali, o jakiej postaci mowa we fragmencie, charakteryzowali protagonistów, rozpoznawali bohaterów na podstawie ich wypowiedzi, określali ich herby i powiedzonka, przedstawiali zwrotne momenty w ich dziejach, wskazywali dowódców wybranych bitew. Z większością szczegółów fabuły wszystkich części Trylogii drużyny radziły sobie bardzo dobrze. Tylko nieliczne pytania o epizodyczne figury napotkały na luki w pamięci.

Konkurs Literacki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Konkurs Literacki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Konkurs Literacki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Druga runda pozwalała zaprezentować orientację w cyklu filmowej Trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz powiązanego z nią serialu Przygody pana Michała w reżyserii Pawła Komorowskiego.Bez większych trudności i niemal nieomylnie uczestnicy konkursu rozpoznawali na podstawie kadrów filmowych postacie poszczególnych opowieści, przedstawione sceny oraz tytuł filmu, z jakiego pochodzi ujęcie. Ta spektakularna część konkursu okazała się ciekawa także dla widzów konkursowych zmagań: uczniów klasy 2 b i 3 f, z których niektórzy oferowali chęć spróbowania swych sił w tej kategorii.

 / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Zwieńczeniem turnieju były odpowiedzi na konkursowe pytania o biografię i twórczość autora „Trylogii”. Oprócz zwyczajowych pytań o najważniejsze fakty z życia pisarza, o miejscowości, z jakimi był związany, o jego ulubione lektury oraz odniesione przez niego sukcesy, zawodnicy stanęli przed odczytaniem fragmentów listów pisarza do przyjaciół, aby rozpoznać, którą część Trylogii miał on wówczas „na warsztacie”.

Drużyna III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Drużyna Gimnazjum nr 3 w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Czas między poszczególnymi etapami umilały utwory muzyczne stanowiące filmową muzykę „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”.

Jedna z nagród w konkursie / Fot. okładka książki Wszystkie drużyny wykazały się wyjątkową, imponującą znajomością literackiej Trylogii Henryka Sienkiewicza, a w szczególności doskonałą orientacją w jej filmowych adaptacjach. Konkurencyjna walka turniejowa była wyrównana. Drużyny dzieliła różnica 2-3 punktów. Na początku prowadziła drużyna chłopców z I Liceum Ogólnokształcącego, następnie prowadzenie objęły dziewczęta z III Liceum Ogólnokształcącego. Szereg zadań został zrealizowany przez wszystkie drużyny w dziewięćdziesięciu procentach.

Wyniki Konkursu „Z Trylogią za pan brat”:
I miejsce
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu: Julia Borowik i Marta Fisikowska
II miejsce
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu: Patryk Lange i Damian Pawłowski
III miejsce
Gimnazjum nr 3 w Elblągu: Zofia Wojtaś i Katarzyna Górska

Wszyscy zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu karty upominkowe Empiku, zaś od organizatorki konkursu pamiątkowe bibliofilskie wydanie „Krotochwil i maksym imć pana Zagłoby”.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

świetny konkurs. Jak jeszcze z nagrodami, to już pełna radocha. Pamiętam jak nam polonistka robiła tzw kartkówki. z I połowy , a potem drugiej każdej części Trylogii. Polegał ten sprawdzian na odpowiedziach na pytania dość podchwytliwe, tzn nie zawsze prawdziwe.
Nawet pamiętam pytanie : czym handlował Roch Kowalski?

Jakie relikwie oferował wędrujący po wsiach sprzedawca?
tych pytań była spora ilość no i w sumie 6 kartkówek.
Dziś doceniam trud nauczycielki, by te pytania skonstruować tak by łatwe nie były i odpowiedzi dowodziły o dokładnym czytaniu i rozumieniu tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak każdy materiał Autorki na "5 +"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież czyta jeśli ma takich polonistów, którzy potrafią zainteresować i zarazić miłością do literatury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję! Zorganizowanie konkursu było możliwe dzięki temu, że młodzież (choć to zjawisko bardzo wyjątkowe) czyta Trylogię Sienkiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla pomysłodawców konkursu i młodzieży w nim uczestniczącej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.